Rüzgar enerjisiyle elektrik üretimi ve Kayseri ili için çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Electricity production with wind energy and evaluation of the enviromental effects on the city of Kayseri
- Tez No: 199402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizdeki ve dünyada hızla artış gösteren enerji ihtiyacı karşısında, mevcuttükenebilir enerji kaynaklarındaki azalma ve bazı kaynakların yol açtığıçevresel sorunlar, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getirmiştir.Dünya'da konvansiyonel kaynaklardan elektrik üretimi sonucu oluşan çevreselproblemler nedeniyle artan hassasiyet, bu sorunların en aza indirilmesi içinuygulanan teknolojilerin getirdiği maliyetler ve kullanılan kaynaklarınyenilenemez oluşu, çevre dostu, yerel kaynak, yakıt maliyeti olmayan yeni veyenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini arttırmıştır.Bu çalışmada; yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerjisiyleelektrik üretim sistemleri incelenmiş ve Kayseri ili dikkate alınarak çevreseletkilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.Bilim Kodu : 708. 3.015Anahtar Kelimeler : Rüzgar Enerjisi, Çevresel EtkilerSayfa Adedi : 114Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Musa Galip ÖZKAYA
Özet (Çeviri)
The rapid increase in demand for energy in our country and around the world,the decrease in the existing energy resources and environmental problemscaused by some energy sources, has brought about the concept of new andrenewable resources. Increasing sensitivity caused by the environmentalproblems incurred by the use of conventional production of electricity aroundthe world, the costs brought by technology employed for efforts of minimizingthese consequences and the fact that these resources are not renewable hasincreased the electricity production from environment friendly, local resources,without fuel cost new and renewable resources. In this study the systems ofelectricity production from renewable resource of Wind Energy has beenexamined and taking into consideration the city of Kayseri, the environmentalconsequences has been evaluated.Science Code : 708. 3.015Key words : Wind Energy, Environmental EffectsPage Number : 114Adviser : Assist. Prof. Dr. Musa Galip ÖZKAYA