Beş farklı metal karışımının ergin zebra balığı (Danio rerio, Hamilton 1822) solungaç dokusunda oksidatif stres cevabı
Oxidative stress response of five different mixed metals on adult zebra fish (Danio rerio, Hamilton 1822)
  1. Tez No: 438932
  2. Yazar: MARTIN ORLINOV KANEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA DİLEK GÖKALP MURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Endüstrileşme ve şehirleşmedeki artış antropojenik kirleticilerin miktar ve çeşitliliğinde artışa neden olmakta, denizler ve tatlı sulara ulaşarak canlılar için tehlike oluşturmaktadır. Çevrede karışımlar halinde bulunan metallerin organizmalarda oluşturduğu toksik cevap temel toksikoloji konularından biridir. Bu çalışmada alüminyum (Al), arsenik (As), kadmiyum (Cd), kobalt (Co) ve krom (Cr) metallerinin içme suyu ve sulama suyu standartları limitlerine göre Zebra balığına karışım halinde muamelesi sonucu solungaç dokularında ICP-MS ile metal birikimi, RAPD-PCR ile DNA hasarı ve qRT-PCR ile de oksidatif stres oluşumuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Karışım halinde etkileşimleri test edilecek olan metaller iki farklı konsantrasyon serisi ile; içme suyu limitlerinde Al, As, Cd, Co ve Cr için sırasıyla 300, 10, 5, 10 ve 50 µg/L ve sulama sularında izin verilen limitlerde sırasıyla 5000, 100, 10, 50 ve 100 µg/L olarak Zebra balıkları ile 5, 10 ve 20 gün kronik muamele yapılarak test edilmiştir. Ağır metal birikimleri değerlendirildiğinde, test edilen metallerden sadece Co' ın Zebra balığı solungaç dokusunda uygulama dozu ve süreye bağlı olarak artış göstermediği saptanmıştır. Diğer metallerde zamana ve doza bağlı birikim değişimleri gözlenmiştir. Rastgele çoğaltılmış polimorfik DNA analiz sonuçları, doza ve zamana bağlı yüzde genomik kalıp stabilitede azalma meydana gelerek DNA hasarı oluşturduğunu göstermektedir. Antioksidan sistem elemanlarından olan Katalaz ve CuZn-SOD gen ifadelerinde kontrole göre anlamlı artışlar olmasına rağmen, süre artışı ile gen ifadelerinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in industrialization and urbanization leads to an increase in the quantity and variety of anthropogenic pollutants, it is dangerous for organisms when reaching the groundwater. Toxic substance response is the basic research area of the metals exist in environment. In this study, it is aimed to investigate the accumulation and formation of oxidative stress of mixtures of Aluminum, chromium, cobalt, cadmium and arsenic metals in drinking water and irrigation water exposure limits on gill tissues of Zebra fish. Metal accumulation was analyzed with ICP-MS, DNA damage with RAPD-PCR method, and the antioxidant enzymes was evaluated by qRT-PCR method. Two different concentration series were used to investigate the genotoxic effect; drinking water limits of arsenic, cadmium, chromium, cobalt and aluminum, respectively 10 µg / L, 5 µg / L, 50 µg / L, 10 µg / L, 300 µg / L and within the allowed irrigation waters limits at 100 µg / L, 10 µg / L, 100 µg / L, 50 µg / L and 5000 µg / L respectively with the chronic treatment of 5,10, and 20 days. When metal accumulation evaluated, only cobalt accumulation was not significantly increased as the time and concentration increase in Zebrafish gill tissue. Accumulation of the other metals also increased. RAPD analysis results showed that % genomic template stability was decreased as the concentration and exposure time increase. Although gene expressions of Catalase and CuZn-SOD which antioxidants elements were significantly increased compare wtih control, gene expressions were improved with time.