Kapalı ortamda termal konforun incelenmesi
Investigation of indoor thermal comfort
- Tez No: 438933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN KARAÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, bir ofisin radyant panellerle ısıtılması durumunda genel ve lokal termal konforu hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak nümerik olarak incelenmiştir. Ofis 3 m yükseklik, 6m derinlik ve 3.5 m genişliğe sahiptir. Modellenen ofis içerisinde iki insan yan yana oturur vaziyette bulunmaktadır. Ofisin koridor duvarına taze hava girişi ve çıkışını sağlayacak menfezler yerleştirilmiştir. Ofiste bir adet pencere bulunmaktadır ve dış duvara yerleştirilmiştir. Analizler için iki model oluşturulmuştur. Birinci modelde; paneller pencerenin altına, ikinci modelde; paneller tavana konumlandırılmıştır ve panellerin boyutu 3.3 m2'dir. Her bir model için farklı dış ortam sıcaklıklarında ve farklı panel ısı akılarında analizler yapılmıştır. Çözümlerde kullanılan radyasyon modeli görüş faktörü temelli yüzeyden yüzeye radyasyon modelidir. Akış modeli için RNG k-epsilon türbülans modeli seçilmiştir ve her bir analiz için yaklaşık iki bin iterasyon yapılmıştır. Çözümlerden elde edilen sonuçlara göre ofiste bulunan insanların genel ve lokal termal konforları hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda, modellerin termal konfor açısından ISO 7730'a uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, general and local thermal comfort of an office is investigated numerically by using computational fluid dynamics for the condition of heating with radiant panels. The office room has dimensions of 3 m x 6 m x 3.5 m (height, length, width, respectively). Two people are located side by side with seated position in the modelled office space. To supply fresh air and exhaust stale air, inlet and outlet vents are placed on corridor wall of the office and a window is located on the outer wall of the office. Two models are created for analyses. At the first model; panels are positioned under the window, at the second model; panels are positioned on ceiling and the size of the panels are 3.3 square meters. For each model, analyses are made at different outdoor temperatures and different panel heat fluxes. The radiation model used in solutions is surface to surface radiation model based on view factor. RNG k-epsilon turbulence model is selected for the flow model and approximately two thousand iterations are made for each analysis. General and local thermal comforts of people in the office are calculated according to the results of the solutions. As a result of these calculations, models are examined for ISO 7730 suitability in terms of thermal comfort.