Intergenerational transmission of narcissistic symptoms through parental control: The protective role of father involvement
Narsisistik belirtilerin ebeveyn kontrolü aracılığıyla kuşaklararası aktarımı: Baba katılımın koruyucu rolü
  1. Tez No: 685498
  2. Yazar: BİLAL ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ruhsal bozuklukların ebeveynlerden çocuklarına geçişini araştıran çalışmalar olmasına rağmen, ebeveyn narsisizminin çocukların psikolojik sağlığı üzerindeki etkisi sınırlı ilgi görmüştür. Mevcut çalışmalar ya birden fazla bilgi kaynağından veri toplamamış ya da teorik düzeyde kalmıştır. Bu nedenle, mevcut tezin temel amacı, narsistik özelliklerin annelerden geç ergenlere annenin psikolojik kontrolü yoluyla nesiller arası aktarımını araştırmak; ve baba katılımının önerilen ilişkiyi nasıl yönettiğini incelemektir. Buna amaçla, narsisizm türlerine bağlı olarak beş farklı düzenleyici aracılı modelini test etmek için 200 anne-geç ergen ikilisinden veri elde edilmiştir. Sonuçlar, anne-çocuk ikilisi tarafından yalnızca aynı narsisizm alt tipleri paylaşıldığında, anne narsisizminin geç ergenlerin narsisizm puanları üzerinde pozitif ve anlamlı ana etkileri olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, anneler ve geç ergenler farklı narsisizm alt tiplerine sahip olduklarında, anne ve çocuk narsisizmi puanları arasında elde edilen ilişkiler negatif anlamlı olarak ortaya çıkmıştır. Beklentilerimizin aksine, psikolojik kontrol ve baba katılımı, düzenleyici aracılı modellerinin hiçbirinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Araştırmanın bulguları ve sınırlılıkları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although several studies have investigated the transmission of mental disorders from parents to their children, how parental narcissism impacts on children psychological health has received limited attention. Existing studies either did not collect data from multiple informants or stayed at the theoretical level. Thereof, the main aim of the current thesis was to investigate intergenerational transmission of narcissistic features from mothers to late adolescents through maternal psychological control; and to examine how paternal involvement moderated the proposed relationship. Accordingly, data was obtained from 200 mother-late adolescent dyads to test five different moderated mediation models depending on the types of narcissism. Results indicated positive significant main effects of maternal narcissism on the late adolescents' narcissism scores only when the same narcissism subtypes were shared by the mother-offspring dyad. By contrast, when mothers and late adolescents had different narcissism subtypes, the obtained relationships between mother and child narcissism scores emerged as negatively significant. In contrast to our expectations, psychological control and father involvement did not indicate any significant effect in none of the moderated mediation models. Findings and limitations of the study were discussed in line with the relevant literature.