Isıl konforun fanger yöntemiyle incelenmesi
Examination of thermal comfort by fanger's method
  1. Tez No: 180237
  2. Yazar: KORAY TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Isıl konfor; kişinin bulunduğu ortamdan hissettiği ısıl rahatlık olarak tarifedilebilir. Isıl konforu etkileyen parametreler ortam sıcaklığı, ortalama ışımasıcaklığı, bağıl nem, bağıl hava hızı, aktivite seviyesi ve giysi ısıl değeridir.Kapalı bir ortam içerisinde ısıl konforun belirlenmesi, o ortamdaki çeşitliparametrelerin ölçülerek bilimsel yöntemlere dayalı kriterlere göredeğerlendirilmesi ile mümkündür. Bu çalışmada, Gazi ÜniversitesiMühendislik-Mimarlık Fakültesi Binası 2. katında bulunan 201, 203 numaralıçizim salonlarında ve 222 numaralı sınıfta, ısıl konfor açısından gereklişartların sağlanıp sağlanmadığı Fanger yöntemi kullanılarak incelenmiştir.Fanger yöntemi için verilen vücut ile çevre arasındaki ısı geçişi denklemlerindenve ısıl konfor ile vücuttaki fizyolojik kontrol mekanizmalarının etkilerini ifadeeden ampirik bağıntılardan yararlanılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarsonucunda ortam sıcaklığı, ortalama ışıma sıcaklığı, bağıl nem ve bağıl havahızı değerleri kapalı hacim içerisinde belirlenen hücrelerde üç farklı yükseklikiçin ölçülmüştür. Yazılan fortran bilgisayar programı yardımıyla PMV(Ortalama tahmini oy), PPD (Ortalama memnuniyetsizlik yüzdesi) değerlerihesaplanmış ve standartlardaki değerlerle karşılaştırılmıştır. Hesaplanan PMVdeğerleri kullanılarak dersliklerdeki eş-PMV eğrileri çizilmiştir. Elde edilensonuçlara göre dersliklerin, hacim içerisine mümkün olduğu kadar homojenolarak dağıtılmış bir ısıtma sistemiyle ısıtılması, ısıl konfor açısından birbirinedaha yakın alanlar yaratmaktadır. Ayrıca 222 numaralı dersliğin binanıngüneye bakan tarafında bulunmasından dolayı güneş ışınlarının yoğun olarakgeldiği yerlerde konforsuz alanlar oluşmaktadır. Bu nedenle pencerelere güneşönleyici bir sistemin takılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal comfort can be described as feeling comfortable in an environment interms of thermal conditions. Paremeters affecting the thermal comfort areactually; air temperature, mean radiant temperature, relative humidity, relativevelocity, activity level and thermal resistance of the clothes. Meanwhile, theIndoor Thermal Comfort can be determined by measuring severalenvironmental parameters and their evaluation in conformity with scientificmethods. At this study, the thermal comfort is investigated by applying FangerMethod, in two drawing rooms and a classroom located at the second floor ofGazi University Faculty of Architecture & Engineering Building, where theclassroom number is 222 and drawing room numbers are 201 and 203. Thermalequations given for Fanger?s method which describes the heat flow betweenhuman body and environment are used. In addition, the ampirical relationsbetween thermal comfort and physiological control mechanisms which expressthe effects of the heat transfer between human body and environment are takeninto account. During experimental studies, air temperature, mean radianttemperature, relative humidity and relative velocity are measured fordetermined cells at three different height levels. By writing a software inFortran language, the values of predicted mean vote (PMV) and predictedpercentage of dissatisfied (PPD) are calculated and compared by the standardvalues. Equivalent-PMV curves are drawed by using calculated PMV values.According to the results obtained, it has been seen that more homogeneousdistribution of heating radiators will create more thermally similar areas whichmeans better thermal comfort. Furthermore, since the classroom (room no 222)is situated on the south side of the building, the sunshine penetrates directly intothe classroom and causes poor thermal comfort. Therefore, a system should beput into practice to prevent direct penetration of the sunshine in this classrom,it is highly recommended.