Buğday çimi (Triticum Aestivum L.) ekstraktının MCF-7 hücre serisinde apoptotik ve antiproliferatif etkilerinin incelenmesi
Antiproliferative and apoptotic effects of wheat grass (Triticum Aestivum L.) extract on MCF-7 cell line
- Tez No: 438938
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DIBIRDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, buğday çim ekstresi (BÇE)'nin farklı konsantrasyonlarının MCF-7 insan meme kanser hücre dizisinde sitotoksik ve apoptotik etkileri araştırıldı. Ekstrenin sitotoksik etkileri MTT yöntemi ile değerlendirildi. Apoptotik aktivitesi Tali yöntemi kullanılarak belirlendi. Apoptotik etkinin detaylanması amacıyla MCF-7 hücre hatlarında P53, Bax, Bcl-2, Sitokrom-c, Apaf-1 ve Kaspaz-3 gen ekspresyonları RT-PCR ile incelendi. Hem 24 hem de 48 saat uygulanan BÇE'nin konsantrasyona bağlı olarak MCF- 7 hücreleri üzerinde önemli sitotoksik aktivite gösterdiği belirlendi. Apoptotik aktivite de, sitotoksik aktiviteye paralel olarak 24 ve 48nci saatlerde 20k ve 40k dilue BÇE konsantrasyonlarında önemli artış gösterdi. RT-PCR'da elde edilen sonuçlar, BÇE'nin mitokondrial apoptozisi indüklediğini destekler yöndedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated cytotoxic and apoptotic effects of different dilutions of wheatgrass extract (BÇE) on MCF-7 cells. Cytotoxic effects of BÇE on MCF-7 cells were determined by MTT assays. Apoptotic activity was measured by Tali assays. In order to detail the apoptotic effect, P53, Bax, Bcl-2, Apaf-1, Cytochrome-c, Caspase-3 gene expressions of the MCF-7 cells were examined by RT-PCR. 24 and 48 hour BÇE treatment showed statistically significant concentration-dependent cytotoxic effect on MCF-7 cancer cells. As well as antiproliferative activity, apoptotic activity of BÇE was detected at 20k and 40k diluted concentrations by 24- and 48-hours. RT- PCR results indicated that BÇE-induced apoptosis was via mitochondrial pathway.