Farklı kanser hücre hatlarında buğday çimi (Triticum aestivum L.) ekstraktının apoptotik ve otofajik etkilerinin belirlenmesi
Determination of apoptotic and otofajic effects of wheat grass (Triticum aestivum L.) extract in different cancer cell lines
- Tez No: 561594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kanser ülkemizde ve dünya çapında çok fazla rastlanan ciddi sorunlarla yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Kanserli hücrelerin yapısı değiştiğinde normal fonksiyonlarını yapamayıp başka fonksiyonlar kazanırlar. Buğdayın (Triticum aestivum) gelişmekte olan ülkelerde kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Buna bağlı olarak buğday çimeninin önemi de her geçen gün tartışmalara yol açmaktadır. Yapılan çalışmalar tahıl kökenli beslenmenin birçok hastalığa (kanser, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar) karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, buğday çimi (Triticum aestivum L.) ekstresinin (BÇE) farklı konsantrasyonlarının farklı hücre hatları prostat kanser hücre hattı (PC3), insan kordon bağı ven endoteliyal hücre hattı (HUVEC), karaciğer kanser hücre hattı (HEP3B), pankreas kanser hücre hattı (PANC-1) üzerindeki 24, 48 ve 72 saatteki etkileri incelenmiştir. Yapılan canlılık testleri sonucunda en yüksek etkinin PC3 hücrelerinde olduğu belirlenmiştir. BÇE uygulaması PC3 ve HUVEC hücrelerinde morfolojik olarak da değişikliklere sebep olmuştur. PC3 hücrelerine BÇE uygulamasının pro apoptotik BAX ve otofaji ilişkili Beklin 1 gen ekspresyonuna etkileri mRNA seviyesinde Real Time PCR yöntemi kullanılarak ve protein seviyesinde ise Western Blot yöntemi kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmalarımız sonucunda PC3 hücrelerinde BÇE uygulamasına bağlı olarak meydana gelen hücre ölümünde apoptotik hücre ölüm yolağının etkili olabileceği konusunda veriler elde edilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilerin kanser tedavisi alanında daha sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a life-threatening disease with serious problems in our country and worldwide. When the structure of cancerous cells change, they cannot perform their normal functions and gain of new other functions. The use of wheat (Triticum aestivum) in developing countries is increasing day by day. Accordingly, the importance of wheat grass leads to controversy. Studies have shown that cereal-based nutrition is protective against many diseases (cancer, diabetes, cardiovascular diseases). In this study, the effect of different concentrations of wheatgrass (Triticum aestivum L.) extract (WGE) on different cell lines prostate cancer cell line (PC3), human umbilical vein endothelial cell (HUVEC), HEP3B, pancreatic cancer cell line (PANC-1) at 24, 48 and 72 hours time intervals ) was investigated. As a result of vitality tests, the highest effect was observed in PC3 cells. WGE application also caused morphological changes in PC3 and HUVEC cells. The effects of WGE administration on PC3 cells on pro apoptotic BAX and autophagy-related Beclin 1 gene expression were elucidated by using Real Time PCR method at mRNA level and by using Western Blot method at protein level As a result of our studies, data have been obtained that apoptotic cell death pathway can be effective in cell death due to WGE application in PC3 cells. It is predicted that the data obtained as a result of this study will shed light on future studies in the field of cancer treatment.