The effects of Triticum Aestivum Lin(Wheat) and Mentha Piperita(Peppermint) derived exosomes on adipogenic differentiation of human adipose stem cells
Triticum Aestivum Lin(Buğday Çimi) ve Mentha Piperita(Nane) kaynaklı eksozomların insan adipoz kök hücrelerinin adipojenik farklılaşması üzerine etkileri
- Tez No: 761442
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yaşayan organizmalarda gıda alımı fazla yapıldığında bu fazla enerjinin depolanması gerekir ve memelilerde yağların depolandığı adipoz dokusu görev almaktadır. Biyolojik fonksiyonların ve enerji metabolizmasının düzenlenmesinde adipoz dokusu salgıladığı enzim, hormonlar, büyüme faktörleri ve sitokinler ile önemli bir rol oynamaktadır. Adipogenezis, preadipositlerin olgun yağ hücrelerine dönüşmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada ATCC'den sipariş edilen insan kaynaklı adipoz kök hücreleriyle adipogenez farklılaşması yapılarak hücresel yağ modellemesi oluşturuldu. Hücresel yağ yıkımında rol oynayıp oynamadıklarını görmek için Triticum aestivum Lin ve Mentha piperita sularından izole edilmiş eksozomların NTA cihazında boyut analizi tekniği kullanılarak karakterizasyonları yapılmıştır. İnsan kaynaklı adipoz kök hücrelerinin üzerinde eksozomların toksik etkinin olup olmadığını tespit etmek için MTS sitotoksisite deneyi gerçekleştirilerek, sonucunda 100 µg/ml dozu seçilerek deneylere devam edilmiştir. Oil-Red O boyaması ile nane ve buğday çimi suyundan elde edilen eksozomların adipojenik olarak farklılaşmış hücreler üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Nane eksozomu ile tedavi uygulanan hücrelerde adipojenik markerlara ve obezite markerlarında ki ekspresyonlarına bakılmış, bunlara ek olarak ELİSA ve immünositokimya deneyleriyle sonuçlar desteklenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, nane eksozomu ile tedavi uygulanan hücrelerde adipogenezi upregule ettiği ve obeziteyi indüklediği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, buğday çimi suyu eksozumu ile muamele edilen hücrelerde ise bu deneyler sonucunda adipogenezi downregule ederek, Oil-Red O boyaması sonucunda da görüldüğü gibi hücre içindeki yağ yıkımında destekleyici bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, bitki eksozomlarının adipoz biyolojisi üzerindeki potansiyel yararlı etkileriyle alakalı daha fazla araştırma yapılması için destekleyicidir. Bu bağlamda, bu sonuçlar, dünya çapında baskın olan ve tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, kanser dahil olmak üzere komorbiditelerle güçlü bir ilişki içinde bulunan modern çağın pandemisi olan obezitenin önlenmesi ve tedavisinde bitki eksozom bazlı bileşiklerin değerlendirilmesinin yolunu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In living organisms, when food intake is excessive, this excess energy must be stored, and multicellular organisms have specialized cells or organs to store this excess energy as lipids. The enzymes, hormones, growth factors, and cytokines secreted by adipose tissue play a vital role in the regulation of biological activities and energy metabolism in animals. Adipogenesis is defined as the transformation of preadipocytes into mature fat cells. In this study, adipogenesis was done by using human-derived adipose stem cells ordered from ATCC, and adipogenesis differentiation of these cells. In order to see whether they play a role in cellular fat breakdown, the exosomes isolated from Triticum aestivum Lin and Mentha piperita were characterized by size analysis on the NTA device. In order to determine whether exosomes have a toxic effect on human adipose stem cells, the MTS cytotoxicity experiment was carried out over six doses, and as a result, the experiments were continued by choosing a optimum dose. The optimum dose effect of exosomes from peppermint and wheatgrass on adipogenically differentiated cells were observed with Oil-Red-O staining. Adipogenic markers and their expressions in obesity markers were examined in the cells treated with mint exosome, in addition to these, the results were supported by ELISA and immunocytochemistry experiments. In line with these results, it was observed that peppermint exosome upregulated adipogenesis and induced obesity in cells treated with it. In addition, in cells treated with wheatgrass juice exome, it was observed that it downregulated adipogenesis and played a supportive role in the destruction of intracellular fat, as seen in the result of Oil-Red O staining. The findings of this study are encouraging for further research into the possible positive impacts of plant exosomes on adipose biology. In this sense, our findings guide for future research into plant exosome-based chemicals for the prevention and treatment of obesity, a modern pandemic with a strong relationship to comorbidities that is common globally.