Tornalama işleminde kesici uç kaplama çeşidinin iş parçası yüzey kalitesi ve takım ömrüne etkisinin araştırılması deneysel verilerin elde edilmesi
Obtaining experimental data and study of the effects of cutting insert coating surface in turning works on surface roughness and tool life
- Tez No: 438943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, tornalama işleminde kesici uç kaplama çeşidinin yüzey pürüzlülüğü ve takım ömrüne etkisi incelenmiştir. Numune olarak AISI 1050 çelik ve AISI 303 paslanmaz çelik kullanılmıştır. Deneylerde takım ömrü ve yüzey pürüzlülüğü etki eden parametrelerden kesme hızı, ilerleme hızı ve talaş derinliği bazen sabit tutularak, bazen değiştirilerek sonuçlar elde edilmiştir. İki kesici uç arasında en iyi yüzey pürüzlülüğü ve takım ömrünün PVD kaplı kesici uçta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, examines the effects of cutting insert coating surface in turning Works on surface roughness and tool life. AISI 1050 steel and AISI 303 stainless steel were used as samples. The results of the experiment were obtained by both changing the cutting speed, pace and chip depth among parameters that affect tool life and surface roughness and keeping them stable. It was identified that the best surface roughness between two cutting insert and tool life is on the cutting insert coated with PVD.