E-ticaret işletmelerinin denetimi
- Tez No: 438969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı elektronik ticarette denetim uygulamalarını incelemek, karşılaşılan sorunları örneklerle ortaya koymak ve denetim sisteminin elektronik ticarette daha iyi işleyebilmesi için önerilerde bulunmaktır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki e-ticaretteki hızlı gelişmeler ülkeleri, e-ticaret alanında karşılaşılan sorunların çözümlenmesi ve e-ticaretin kontrol altına alınması doğrultusunda çalışmalar yapmaya yöneltmiştir. E-ticaretin geleneksel ticaretten farklı olması sebebiyle denetim mekanizmasının işleyişinin de farklılaştığı gerçeği bu çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bu noktada denetçilerin e-ticaretin bilgi teknolojilerinin e-ticaret materyallerini öğrenmelerinin, nasıl işlediğini anlamalarının, işleyiş detaylarını öğrenmelerinin ve bilgi teknolojileri ile yakından ilgili olmalarının denetimin vazgeçilmez şartlarından bazıları olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda e-ticaret işletmeleri için hem çalışanların hem de denetçilerin oldukça bilgili ve eğitimli olmaları aynı zamanda çok da dikkatli hareket etmeleri gerektiği söylenebilir. Gerçekten de e-ticaret hakkında yeterli denetçilerin e-ticaret işletmeleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları e-ticarette denetim için şarttır. Bu çalışma kapsamında e-ticarette denetim için gerekli olan bir diğer şartın kontrol unsuru olduğu belirlenmiştir. Daha çok iç denetimin konusu içinde ele alınan kontroller, denetimin vazgeçilmez şartıdır. Bu noktadan hareketle güvenliğin işletmelerce son derece önemli bir olgu olarak ele alınması ve kontrolünün sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to examine the auditing and problems related to auditing in e-businesses. In this context, in this study, examples are provided and recommendations are given in order for auditing to be done in a better way in e-businesses. Findings of this study showed that developments in e-commerce and fast changes in the environment led countries to work on the problems related to e-commerce. Because of the differences between traditional commerce and e-commerce, it was identified that education of the auditors is very important in auditing of e-businesses. In this perspective, it was identified that“education”of the auditors with regards to conduction of e-commerce, details in its application and information systems considered as very important for auditing in e-commerce. In this respect, it was suggested that auditors and employees of the e-businesses should be highly educated with abovementioned issues. Control mechanism is found as the second main issue that the companies should focus on in e-commerce auditing. Therefore, it was suggested that companies should improve their security to achieve healthy control mechanism.