E-ticaret işletmelerinde muhasebeleştirme ve vergilendirme
- Tez No: 438970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı e-ticarette muhasebe ve vergilendirme uygulamalarının derinlemesine incelemektir. Bu bağlamda e-ticarette muhasebe ve vergilendirme uygulamaları ile bu konularda karşılaşılan başlıca sorunlar ele alınmıştır. E-ticaret, bilgi teknolojilerinin gelişmesine bağlı olarak günümüzde oldukça yaygın bir hale gelmiş ve geleneksel ticarete benzer bir şekilde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. İşletmelere, müşterilere ve hatta devlet işlerinin işleyişinde oldukça kolaylıklar sağlamasına karşın, e-ticaretin ortaya çıkarmış olduğu çok çeşitli sorunlar da bulunmaktadır. Özellikle vergi mükellefinin kim olduğunun belirlenmesi, satılan malın veya hizmetin belirlenmesinin güçlüğü, KDV'nin kimin tarafından ödeneceğinin belirlenmesinin zorluğu gibi çok çeşitli muhasebe ve vergilendirmeyi ilgilendiren birçok konu e-ticaret uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Teknolojideki gelişmelerle birlikte devletler verginin tarh, tahakkuk ve tahsil ettirilmesi ve uygun yöntemin bulunması konusunda çalışmalara devam etmektedir. Ancak muhasebeleştirmede ciddi farklar olmasa da vergi türleri açısından yaşanan sorunlar bu çalışma kapsamında incelenen uygulama örneklerinde de ele alındığı gibi, teknoloji geliştikçe ve yeni fikirler ortaya çıktıkça devam edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The ultimate objective of this study was to examine the accounting and taxing practices in detail within the context of e-commerce businesses. In this manner, the context of this study includes accounting and taxing problems and applications in e-commerce. In accord with the developments in information technologies and systems, e-commerce started to be used my number of traditional businesses as well as the new ones which only serve over the internet. Despite the fact that e-commerce was provided number of advantages to the customers, governments and firms; it also caused a number of problematic issues in taxing and accounting. Difficulty of identifying the tax payer, nature of the product/service sold over the internet, and beneficiary of the VAT are among the several problematic issues which is caused by the development of e-commerce. In order to make the amendments, governments are working on the issues. Nevertheless, it seems like taxing problems will remain the same because of the continuous innovation and development within the e-commerce environment.