Kadın ve erkek seslerinde vokal tekniklerin Türk eserleri üzerine uygulanabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 43899
- Danışmanlar: PROF. ÇAVDAR HACIEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
V Ülkemizde, vokal müzik eğitiminde genel olarak Batı kaynaklı metodlar kullanılmaktadır. Çoğunlukla İtalyanca ve bu dilin fonetik yapısına uygun çalışmalar ön plandadır. Vokal müzik eğitiminde Türk dilinin fonetiğine uygun çalışma olanaklarını araştırmak ve geliştirmek, öğrencilerin bu konuda evrensel seviyeye ulaşması için, önemli ve yararlı olacaktır. Bu tez çalışmasının amacı, vokal tekniklerin Türkçe sözlü eserlerde uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In our country, we actually use in voice education methods of Western origin. Mostly, methods of Italian origin based on the phonetics of the Italian language are in current use. It will be useful and important, to investigate and to develop the possibilities of using the mentioned methods in voice education, with emphasizing the special phonetics of Turkish language. The aim of this research, is to clarify the application the vocal techniques in music with Turkish X_ G jC L. ÜJj *