ISO 9000 standartları ve kalite güvencesi uygulamaları
ISO 9000 standarts and quality assurance applications
  1. Tez No: 56357
  2. Yazar: HAKAN ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET ISO 9000 Standartları ve Kalite Güvencesi Uygulamaları başlığı alfanda incelediğimiz çalışmamızda öncelikle konu hakkında gerekli bilgiler verilmiş ve bunlar daha sonra bir anket çalışması yapılarak uygulamayla desteklenmiştir. Bu amaçla; Tezin birinci bölümde, kalitenin tarihsel gelişimi içersinde genel bir giriş yapılarak konunun günümüzde işletmeler açısından öneminden bahsedilmiş olup kıyaslaman olarak yönetim modelleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, kalite kavramları üzerinde ağırlıklı olarak durulmuş, kalite bileşenleri ve kaliteye etki eden temel faktörler izah edilmiştir. İşletmeler için kalite mahiyetlerinin önemli bir faktör olduğu göz önüne alınarak, kalite maliyetlerine değinilmiş ve ardından değişen kalite yaklaşımları üzerinde durularak Toplam Kalite Yönetimi Sistemi ayrıntılı bir şekilde izah edilmeye çalışılmıştır. Bir işletmenin kendini ve kalitesini geliştirmesinde çalışanlarının da söz sahibi olması ve onların da görüşlerine başvurulması gerektiği düşüncesinden hareketle Kalite Kontrol Çemberleri ve çalışma prensipleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, tezimizin konusu olan ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi'ne niçin gerek duyulduğu, sistemin önemi, yararlan ve bir işletmede kurulması için izlenmesi gereken yöntemler üzerinde durulmuş, Toplam Kalite Yönetimi ile arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Yine aynı bölümde ISO 9000 serisi standartlar hakkında bilgi verilerek model seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, sistemin dokümantasyonunda kolaylık sağlaması bakımından kalite el kitabının Özelliklerine, nasıl başlanması gerektiğine ve hazırlanmasında göz önünde bulundurulması gereken hususlara değinilmiş ve örnek bir taslak verilmiştir. Beşinci bölümde, gerekli hazırlıklar ve dokümantasyon işlemleri tamamlanan bir işletmede Kalite Güvence Sistemi'nin belgelendirmesi için yapılması gerekenXI hususlar, izlenecek işlem basamakları, belgelendirme sonrası yapılacak işlemler ve alınacak olan belgenin geçerliliği üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın en ağırlıklı kısmım oluşturan altıncı bölümde ise, Türkiye'deki işletmelerin kaliteli mamul üretimi konusunda yaptıkları çalışmaları değerlendirmek amacıyla ISO 9000 belgesi alan ve almayan işletmeler olmak üzere iki çeşit anket formu hazırlanmış, bu formlar bizzat işletmeye gidilerek, yüz yüze görüşme yöntemiyle küçük, orta ve büyük ölçekli olmak üzere toplam 93 işletmede doldurulmuştur. Alman bu sonuçlar Microsoft Excel adlı bilgisayar programında değerlendirilmiş ve bu veriler ışığında memleketimizin sanayisinin gelmiş olduğu nokta hakkında yorumlar yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise, Kalite Güvence Sistemi kurma çalışmaların verimli olarak yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ile birlikte anket çalışmasının sonuçlan kısaca toparlanarak izah edilmiş ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
xn ABSTRACT ISO 9000 Standarts and Quality Assurance Applications We have done our studies abouth ISO 9000 Standarts and Quality Assurance Applications. We separate our studies in two section such as theorical and application parts. In the first section, we have firstly explaned historical development of quality. Then, we have given some information abouth necessity of this subject for today's companies and factories. Finally, some information had been given abouth management models. In the second section, we have specially explaned quality word and explaned quality components and principal factor in the performans of quality. Then, quality costs and approachs of quality chancing have been explaned. Total quality Management System had been detailly explaned. Quality Control Circles and application prenciples had been explaned assuming to that workers have a effects on company and its quality devolopment. In the thirtd section, we try to explain why ISO 9000 Quality Assurance System is necessity, why it is important, what it is benefits and outline of building of system and differences between Quality Assurance System and Total Quality Management and also some information had given ISO 9000 series standarts. In the fouth section, the most important points to prepare quality hand book is presented and some example are given for quality hand book. In the fifth section, the procedure of the building ISO 9000 Standarts in a company is given and after the documentation of Quality Assurance System is done, the validity of the certificate is considered. In the most important sixth section, to test the quality of the production of the goods in Turkey, two different general enquiries forms are prepared. These forms were filled in 93 companies. The result of these general enquiries were transfered to Microsoft Excel Program and according to these data comments abouth industry in Turkey were done. In the conculusion section, the important points to build Quality Assurance System, the results of the general enquiries some proposals to build a system are given.