Güney Kore AB-STA anlaşmasının Türk hazır giyim sektörü üzerine yansımaları
Reflections of free trade agreement between South Korea and EU on the market of Turkish apparel sector
  1. Tez No: 439025
  2. Yazar: ADALET BÜŞRA ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz uluslararası ticaretinin kural ve sınırlarını Dünya Ticaret Örgütü belirlemektedir. DTÖ'nün altyapısı Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşması'na (GATT) dayanmaktadır. Serbest ticaret anlaşmaları da GATT'ın“En Çok Kayrılan Ulus Kuralının”istisnasını oluşturmaktadır. Bu istisna sayesinde DTÖ üyesi ülkeler, üçüncü ülkeler ile serbest ticaret anlaşması yapabilmektedir. Bu anlaşmalar ülkelerin dış ticaret hacmini yükseltmekte ve siyasi olarak da ülkeleri birbirlerine yakınlaştırmaktadır. Bu çalışmada, dış ticaret kavram ve politikaları ile serbest ticaret anlaşmaları incelenmiş olup AB'nin G. Kore ile gerçekleştirdiği STA'nın Türkiye hazır giyim sektörü üzerine yansımaları incelenmiştir. Bu bağlamda, AB ve Türkiye'nin gerçekleştirmiş olduğu STA'ların nedenleri ve taraf ekonomilerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Türkiye ve G.Kore hazır giyim sektörleri incelenmiş ve her iki ülkenin hazır giyim sektörü dış ticaret verileri baz alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
World Trade Organization, sets the rules and limitations of today's international trade. WTO is based on The General Agreement on Tariffs and Trade (GATT). Free trade agreements has been the exception of GATT's“Most-Favoured-Nation Rule”. With this exception, the member countries of the WTO able to make free trade agreements with third countries. These agreements, increase foreign trade volume of the countries' and politically make closer to each other. In this study, the concept of free trade agreements with foreign trade and politics are examined and will be review the reflections of EU-South Korea FTA on Turkish apparel sector. In this context, the causes of EU and Turkey's free trade agreements and their effects were investigated on the economical basis. For this reason, Turkish and South Korean apparel sector has been invested and both countries apparel sector has been compared based on their foreign trade statistics.