Dünya Ticaret Örgütü Doha turu görüşmeleri ve getirdikleri
  1. Tez No: 439026
  2. Yazar: BAHRİ SARP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Dünya Ticaret Örgütü, Doha Turu getiri ve götürüleriyle ilgilidir. Dünya'da ekonomi ve ticaretin küreselleşmesi açısından Doha Turu sonrası büyük önem teşkil etmektedir. Dünya Ticaret Örgütü'nün dünya ekonomisinin kurumsallaşması noktasında uluslararası ticari mimariyi gerektiği gibi şekillendirememesi halinde sonuç kaos olacaktır. Bu tez, Dünya Ticaret Örgütü'nün bu konudaki çabalarını adım adım izlemektedir. Biz bu çalışmada örgütün işleyişini ve çalışmalarını birinci elden kaynaklarla, raporlarla ve bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış belgelerle ortaya koyacağız. Biz bu çalışmayı yaparken ciddi bir kaynak sıkıntısıyla karşılaştık. Çok teknik ve güncel bir mesele olması dolayısıyla Türkçe kaynaklar yok denecek kadar azdı. Kaynaklara doğrudan erişim sıkıntısından dolayı, bu çok zorlu bir incelemeydi. Belgelerin incelenmesi, yorumlanıp yazılması hayli meşakkatli bir süreçti.
Özet (Çeviri)
This paper deals with the gains and disadvantages of the World Trade Organisation and the Doha Round. The period following the Doha Round has great importance in terms of globalization of the world economy and international trade. The failure of the World Trade Organisation to shape the international commercial structure, as required during the institutionalisation of the global economy, will result in chaos. This paper monitors the efforts the World Trade Organisation made in this regard, step-by-step, and will reveal the operation of the organisation with first-hand sources, reports and documents, which to date, have previously not come to light. We faced serious problems with regard to the existing literature during the course of conducting this study. The sources, written in Turkish, were scarce as it is both a highly technical and very current issue. It was a challenging study since it was not easy to access the sources directly. It was an arduous process to analyse, interpret and write the documents.