Türkiye'de lojistik hizmetlerdeki gelişimin dış ticaret üzerine yansımaları
  1. Tez No: 439024
  2. Yazar: ELİF SİMGE DAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşen dünyada ticaret üzerinde oluşan gelişim ve yeni olguların etkisi yoğun bir şekilde lojistik sektörüne de yansımıştır. Neredeyse bütün sektörlerle iç içe, doğrudan ilişkisi bulunan lojistik sektörü firmaların rekabet avantajı sağlamasında anahtar olmakta ve ticaretin serbestleşmesine paralel olarak gelişimini sürdürmektedir. İlgili çalışmada lojistik ve ilişkili kavramlar incelenerek, Türkiye'de lojistik sektörünün mevcut durumu hakkında bilgiler verilmiştir. Bu anlamda Dünyada ve Türkiye'de lojistik hizmetlerin boyutları ve çerçevesi çizilmeye çalışılmış, dış ticaret üzerine yansımaları aktarılmıştır. Türkiye'nin sektördeki durum analizinin içerisinde yer alan yapısal eksikliklere dikkat çekilmiş ve ayrıca geleceğe yönelik öngörüler belirlenerek görüş ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise derinlemesine mülakat yardımı ile lojistik firmalarına sektöre yönelik sorular sorularak lojistik gelişmelerin dış ticarete yansımalarının nasıl olduğu hakkında bilgiler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In globolizing world, the effects of things and developments in trade also affects logistic sector deeply. Logistic has direct relationships and interwined with other sectors, meanwhile it serves competitive advantages. While trade becomes more free day by day, logistic also develops itself. In this related work logistic and terms which are associated to it have been searched and informations about the logistics sector in Turkey's current situation has been give. In this aspect, a frame work and dimensions of sector both in Turkey and in the work, and effects on foreing trade have been tried to be figured out. Also focused on the shortcomings of Turkey's sector status analysis and recommendations are given for the future. In the final part of the work; with the help of deeply interview by asked questions to logistic firms about sector and effects on foreing trade. By this way informations have been got.