Marka Hukukunda karıştırılma ihtimali
The likelihood of confusion on Trademark Law
- Tez No: 439032
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Karıştırılma yoluyla markaya tecavüz sıklıkla ve çeşitli şekillerde görülmektedir. Karıştırılma ihtimali suretiyle marka hakkına tecavüzün önüne geçmek diğer tecavüz hallerine göre daha zordur. Bu çalışmanın temel gayesi, marka hukuku bakımından karıştırılma ihtimali kavramının tanımlanması ve marka hakkına tecavüzün nasıl gerçekleştiğinin ve tespit edilebileceğinin Avrupa Adalet Divanı, Temyiz Mahkemeleri ve Yargıtay Kararları ışığında açıklığa kavuşturulmasıdır. Bu çalışma aynı zamanda karıştırılma ihtimalinin çeşitleri ile unsurlarını da irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Trademark infringement in practice can be observed frequently and variously by the way of confusion. The likelihood of confusion is more difficult to prevent then other ways of infringement. The main objective of this study is to define and clarify what“likelihood of confusion”in trademark law means and to deterrmine how trademerk infringement could be identified under the light of decisions of European Court of Justice, Court of Appeals and Turkish Supreme Court. In this study types and components of“likelihood of confusion”is evaluated as well.