Kalkınmakta olan ülkeler açısından açmaz ve açılımlarıyla dünya ticaretinin küreselleşmesi
Role of world trade organization in globalization with its effect upon developing countries
  1. Tez No: 439035
  2. Yazar: DİLEK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geldiğimiz son nokta itibariyle küreselleşme sadece ekonomik, politik ve kültürel alanların yanısıra neredeyse hayatımızın her alanına nüfuz etmiştir. Artık kişiler ve kurumsal oluşumlar dünyada baş veren olaylardan oldukça etkilenir hale gelmiş, dünyanın öbür ucunda yaşanan herhangi bir olumlu veya olumsuz gelişim bütün dünyada hissedilmektedir. Böylesi bir geniş mikyaslı oluşumun olması beraberinde bir çok hukuksal ve kurumsal altyapının oluşması ihtiyacını artırmaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi noktasında uluslararası kuruluşlar oldukça büyük önem taşımaktadırlar. Bu sebeple Bretton Woods dönemi ile başlayan ve Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurulması ile biten bu süreç sayesinde dünya ticari faaliyetleri düzenlenmiş, ülkeler arasındaki sınırlar kaldırılmış ve dünya ticaretinin hukuksal altyapısı oluşturulmuştur. Bu çalışmada, küreselleşme sürecinin başlaması, sürecin devamında Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) ve DTÖ'nün yönetimi ve uygulamaları ile Kalkınmış Ülkeler (KÜ), Kalkınmakta Olan Ülkeler (KOÜ) ve Az Kalkınmış Ülkelerin (AKÜ) DTÖ açısından önemi tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current situation is globalisation has not only influenced economically, politically and culturally but in all other areas of our lives as well. Now, individuals and corporations tend to be effected by the events on all over the world and any positive or negative development happened on any part of the world can have a global effect. The evolution of such a large scale requires the need of many legal and corporate infrastructures. In order to meet this need, international organisations have been needed and become necessary. For this reason, world trading activities were regulated, between countries were removed and legal infrastructures of world trading was formed by the period that started with Bretton Woods and ended with founding of WTO. This study discusses the beginning of globalisation period, general agreement on tariffs and trade later on this period and management of WTO and its practices, with Developed Countries, Developing Countries and Least Developed Countries are important in terms of WTO.