Kümelenmenin KOBİ'lerin ihracat performansına etkisi: Kuyumcukent örneği
Clusters effect on the export performance of SMES : Kuyumcukent example
- Tez No: 439034
- Danışmanlar: DOÇ. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı kümelenme yaklaşımının avantajlarını ve KOBİ'lere dış ticarette sağlayacağı faydaları inceleyerek KOBİ'lerin ihracat performansına etkisi olup olmadığını tespit etmektir. Bu kapsamda kümelenme kavramı çeşitli yönleriyle incelenerek, KOBİ'lere sağladığı avantajlar, küme geliştirme süreci, kümelenme politikaları ve dünyada ve ülkemizde başarılı küme örnekleri irdelenmiştir. Daha sonra Kuyumcukent'te ihracat yapan kuyumculuk sektörü firmaları ile anket ve derinlemesine görüşmeler yapılarak kümelenmenin KOBİ'lerin ihracat performansına etkisi olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Kuyumcukent kümelenmesinin KOBİ'lerin rekabet gücünü ve ihracat performansını arttırdığını ancak bu durumun yalnızca kümeden kaynaklı değil işletmenin kendi performansı ile de bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Kuyumcukent kümesinin olgun bir kümeye dönüşmesi ve işletmelerin tamamının ihracat performansının arttırılması amacıyla; kümede güvene dayalı ilişkilerinin geliştirilerek bilgi akışının sağlanması, firmaların ortak AR-GE ve inovasyon için teşvik edilmesi, sermaye ve finansman sorununun çözülmesi, ortak yurtdışı fuar organizasyonlarının küme yönetimi tarafından düzenlenmesi gibi çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the advantage of cluster approach and, examine the benefits of SMEs foreign trade whether it has an impact or not. In this context, various aspects of the concept of clustering by examining the benefits of SMEs, cluster development, cluster policy and, successful examples of clusters perform from world and in our country. After that, had done in-depth interviews and a survey with Kuyumcukent (Jewelry City) and the companies that is exporting Kuyumcukent's goods to determine the influence on exporting benefits of clustering for SMEs. The study has shown that clustering in Kuyumcukent increases the competitiveness and the export performance of SMEs, however this situation is not only because of the cluster process but also the performance of the business itself. To turn the Kuyumcukent cluster and it's companies into a mature cluster and increase the exporting performance; building a trusting relationship in the cluster to ensure flow of information, encouraging firms to joint R&D and innovation, solving capital and financing problem, managing international public exhibition by clustering manager such various suggestion have been offered.