Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. maddesi (Kişi özgürlük ve güvenliği) bağlamında ceza muhakemesinde yakalama ve gözaltına alma
Arrest and detention in the criminal procedure in the scope of the article 5 (Right to liberty and security) of the European Convention on Human Rights
- Tez No: 439036
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, bireyin iktidar karşısında hukuksal güvenliğinin güvencesi ve diğer özgürlüklerin temeli olarak kabul edilen bir haktır. Bireylerin özgürlüklerinden keyfi bir biçimde yoksun bırakılmayacaklarına güven duymaları, demokratik bir toplum ve hukuk devleti olmanın en temel koşuludur. Özgürlükten yoksun bırakmanın keyfi olmamasına karşı ilk ve en büyük güvence, araştırma konumuz olan yakalama ve gözaltına alma kararlarının hukuka uygun olmasıdır. Ancak bu şekilde, insanı ve onun onurunu koruyan bir sistem oluşturulabilir. Bu çalışmamızda, hukuka aykırı bir biçimde gerçekleştirilen yakalama ve gözaltıların, insan hakları açısından taşıdığı önem teorik ve pratik yönleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Right to liberty and security of a person is a right adopted as a hard core of the assurance of the legal security and other liberties against the government. It is a basic condition of being a democratic society and state of law for individuals to have a confidence of not being deprived of their liberties arbitrarily. The first and most important assurance against the arbitrarily deprivation of the liberties is the compliance of arrest and detention with the law, which is our research subject. It can only be formed a system which protects the human and his dignity. The importance of unlawful arrest and detention has been examined in terms of theory and practice on the human rights in this study. Furthermore, the compliance of provisions of arrest and detention as prescribed by the Criminal Procedure Law no 5271 with the European Convention on the Human Rights will be assessed scientifically and objectively.