Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında özgürlük ve güvenlik hakkı (AİHS M.5)
Right to live and security in the light of the case law of European Court of Human Rights
- Tez No: 348115
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez çalışmasının konusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin kişi güvenliği ile ilgili olan 5. maddesini nasıl anladığı ve yorumladığıdır. Bu çalışmada AİHS?nin 5. maddesi AİHM içtihatları doğrultusunda incelenmiştir. Bu bağlamda yargılama makamları ile kolluk kuvvetleri tarafından özgürlüğü kısıtlanan bir kişiye hangi güvenceleri sağlamaları gerektiği, hangi durumların kişi güvenliğini ihlal anlamına geleceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde kişi özgürlüğü ve güvenliği kavramının kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümünde ise AİHS 5. maddesinin 1. fıkrası bağlamında hangi hallerde kişi özgürlüğü ve güvenliğinin kısıtlanabileceği izah edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise özgürlüğünden mahrum bırakılan kişilerin AİHS 5. maddesinin 2-5 fıkraları çerçevesinde sahip olduğu hukuki güvencelerin ne olduğuna AİHM prensipleri çerçevesinde yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER 1) Avrupa insan Hakları Sözleşmesi 2) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 3) Kişi özgürlüğü ve güvenliği 4) Yakalama ve tutuklama 5) Hukuka uygunluk
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is how to interpret and understand Article 5 of the European Convention on Human Rights (ECHR) regarding right personal security by European Court of Human Rights (The Court). In this study, Article 5 of the ECHR is analyzed in accordance with the case law of the Court. In this context, following matters are tried to explain: what safeguards should be provided by judicial authorities and law enforcement agencies to a person deprived of liberty; and what situations constitute violation against personal security. In the first part of this study, the scope of the concept of liberty and personal security is tried to be specified. In second part, it is explained in which situations the right to liberty and personal security could be restricted in accordance with paragraph 1 of Article 5 of ECHR. The third and final part consists of what rights and legal guarantees is given to the people deprived of their liberty in line with paragraph 2-5 of Article 5 of ECHR. KEYWORDS 1) European Convention on Human Rights 2) European Court of Human Rights 3) Personal Freedom and Security 4) Detention and Arrest 5) Compliance with Law