Türkmenistan Ekonomisi'nin rekabet gücünün açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of Turkmenistan economies competition power with the methodology of theory of comparative advantages
  1. Tez No: 439039
  2. Yazar: MAYSA JUMASHOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bugün sınırların kalktığı, etrafımızın radyasyon ağlarla kuşatıldığı, ticaretin ileri safhalara ulaştığı, küçülmüş bir dünyada yaşıyoruz.Küreselleşme sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda dünyada hükmünü yürütmeye devam etmektedir. Küreselleşme sürecinde hızlı gelişen ve toplum tarafından benimsenen teknolojinin ve yeniliklerin rekabet ortamının oluşmasında büyük bir payı vardır. Uluslararası piyasada pazar payını oluşturmak isteyen ülkeler rekabetçi olabilmek için pazarın gerektirdiği şartları sağlamak durumundadırlar. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin hemen hepsi korumacı eğilimlerden vazgeçip ülkelerini açık pazar haline getirmişlerdir. Bu çalışmada, küresel rekabet gücünü belirleyen unsurlar incelendikten ve irdelendikten sonra rekabet gücü ölçüm yöntemi olarak Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler yöntemi kullanılarak Türkmenistan ekonomisinin rekabet gücü hesaplanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Turkmenistan Economies Competition Power with the Methodology of Theory of Comparative Ad Today, we live in a minimized world where the borders are vanished, where we are surrounded by webs of radiation and where the trade is advanced substantially.Globalization is still a dominative figure in social, cultural and economical aspects. In the process of globalization, the fast advancing technology that is embraced by society and the innovations have a great share in the formation of the competition environment. Within the international market, the countries willing to form their market share must lay down conditions required by the market. Nearly all of the developing and the low developed countries gave up their protective tendencies and presented their economies as open market.In this study, the factors that define the global competition power were inspected and studied. Then the competition power of Turkmenistan economy is calculated and evaluated based on the methodology of the theory of comparative advantages as a calculation way of competition power.