Maden Hukukunda alternatif uyuşmazlık çözüm yolları (Kazakistan ve Türkiye karşılaştırılması)
Alternative dispute resolution methods in Mining Law (Kazakhstan and Turkey comparison)
- Tez No: 439040
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Doğal kaynakların, insan yaşamındaki önemi herkes tarafından bilinmektedir. Çağdaş yaşam gereğince madencilik faaliyetleri vazgeçilmezdir. Ekonomik bir faaliyet olan madenciliğin sağlıklı şekilde gelişebilmesi, her şeyden önce yapıcı, uygun bir yasal altyapıyı gerektirmektedir.Doğa ve toplum ile sürekli etkileşim içerisinde olan madencilik sektörünü etkileyen unsurların başında mevzuat gelmektedir. Bu çalışmada madencilik sektörü mevzuat yönünden değerlendirilmiştir. Işbu çalışma kapsamında dünyada çeşitli ülkelerin maden mevzuatları incelenerek karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar ile maden mevzuatlarının ana konularını oluşturan maden haklarının verilmesi, maden haklarına ilişkin ruhsat sahiplerinin hak ve yükümlülükleri ve çevre hususları değerlendirilmiştir. Çalışmamız Kazakistan ve Türkiye madencilik sektöründe uyuşmazlık çözüm ile ilgili yasal prosedür ve sistemlerin karşılanması ile amaçlanmaktadır. Bu nedenle, çalışma kapsamında maden hukukunda uygulanan alternatif uyuşmazlık çözüm yolları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that natural resourses are important for human life. Mining activities are essential as required modern life. Firstly a proper and constructive legal infrastructure is necessary for the mining activities to develop wholesomely.Legislation is the main factor that effects the mining sector interacting with nature and public. In this work, mining sector had been evaluated in terms of legislation.Therefore, the mining legislations of various countries in the world are compared by analysing in this work. By these comparisions, obtaining mining right, obligations and rights of mining license holder and environmental issues are assessed within mining law.The study, comparative in its nature, aims at highlighting the similarities andndifferences between the legal procedures and systems concerning dispute resolution in mining sector of Kazakhstan and Turkey. Therefore, alternative dispute resolution methods applied in the mining law were examined in the study.