The views and reflections of Turkish graduate students on a pre-departure cross-cultural orientation module as a guide for their prospective social and academic experiences in the USA
Türk lisansüstü öğrencilerinin, Amerika'daki sosyal ve akademik deneyimleri için rehber olarak tasarlanan gidiş öncesi kültürlerarası uyum modeli ile ilgili görüş ve düşünceleri
  1. Tez No: 439070
  2. Yazar: MERVE KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL ERÖZ TUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, kendi ülkelerinde dokuz haftalık kültürlerarası uyum seanslarına katılıp Amerika'da yurtdışı lisansüstü eğitimlerine başlayan üç Türk lisansüstü öğrencisinin kültürel etkileşimini incelemektedir. Öyküleyici durum deseni kullanılarak, bu çalışmada, ön yarı-yapılandırılmış görüşmeler, haftalık değenlendirmeler, raporlar, Amerika öncesi final görüşmeler, yaklaşık üç ay boyunca Amerika'dan alınan elektronik postalar ve takip amaçlı provasız Skype üzerinden gerçekleştirilen görüşmelerden oluşan çoklu veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Teorik olarak Berry'nin kültürel etkileşim modeli (1990) ve Duff'ın akademik söylem sosyalleşmesi (2010) teorilerine dayanan bu tez, Ali, Nisa ve Elif'in kültürel etkileşimi ile, Amerika eğitimi öncesi kültürlerarası uyum seanslarına katılmalarının, süreci daha kolay ve daha rahat kılarak sürece fayda sağladığını ortaya koymuştur. Her bir katılımcı, katıldıkları seanslar sayesinde karşılaştıkları stress unsurlarını azalttıklarını ve karşılaşılan stress unsurlarıyla başa çıkma stratejilerini arttırdıklarını belirtmişlerdir. Kültürel etkileşim stres unsurlarına ve bunlarla başa çıkma stratejilerine ışık tutan katılımcıların hikayeleri, aynı zamanda dil müfredatının haklı ve vazgeçilemez bir parçası olarak gidiş öncesi kültürlerarası uyum seanslarına ihtiyaca dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the acculturation of three Turkish graduate students in the USA, who embarked on their study-abroad journey upon taking part in a nine-week Pre-Departure Cross-Cultural Orientation Module (henceforth, Pre-CCOM) in their home country. Adopting a narrative-case study design, the study gathered its data from multiple data collection tools such as initial semi-structured interviews, weekly reflective journals, reports, final interviews before their departure for the USA, and lastly e-mail exchanges and follow-up impromptu Skype interviews during the first three months upon their arrival in the USA. Based on Berry's acculturation model (1990) and Duff's academic discourse socialization (2010) as its theoretical frameworks, this study revealed attending the Pre-CCOM benefitted Ali, Nisa and Elif's acculturation by aiding it to be easier and smoother. In this regard, it was clarified by each participant that they decreased perceived and experienced acculturative stressors and increased their coping strategies thanks to the Pre-CCOM. Shedding light on their experienced acculturative stressors and coping strategies, their narratives also drew attention to the need for such a Pre-CCOM as a legitimate and indispensable part of the language curriculum.