Observable indicators of technological pedagogical content knowledge (TPACK) in science classrooms through video research
Fen bı̇lı̇mlerı̇ sınıflarında vı̇deo çalışması aracılığı ı̇le gözlemlenen teknolojı̇k pedagojı̇k alan bı̇lgı̇sı̇ (TPAB) göstergelerı̇
- Tez No: 439069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fen Bilgisi öğretmenlerinin sınıflarında video çalışması aracılığı ile bulgulanan, gözlemlenebilir teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) göstergelerini araştırmaktır. Bu araştırma, ilk ve orta dereceli seviyede eğitim veren bir özel okulun akıllı kampüsünde yürütülmüştür. Çoklu durum çalışması özelinde, gözlemlenebilir TPAB göstergeleri, teknolojinin entegre edildiği fen derslerinin tasarım ve uygulama sürecinin detaylı olarak incelenmesi yolu ile ortaya koyulmuştur. Belirtilen özel okulun 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı içerisinde, fen eğitimi alanında farklı branşlarda çalışan 4 hizmet içi öğretmen, araştırmada katılımcı olarak yer almıştır. Veri kaynakları video öncesi yarı yapılandırılmış görüşme formu, ders süreci video kaydı ve video sonrası yarı yapılandırılmış görüşme formundan oluşmaktadır. Dört hizmet-içi fen öğretmeninin sınıfında çekilen ders süreci video kayıtları, düzenli ve sistematik bir yöntem ile analiz edilerek, çoklu durum çalışması ile entegre edilmiştir. Sonuçlar, incelenen her bir durumun geçtiği bağlam hakkında zengin bilgi sunmasının yanı sıra, teknolojinin entegre edildiği fen derslerinin tasarım ve uygulama aşamalarında bulgulanan gözlemlenebilir TPAB göstergelerini ve fen öğretmenlerinin teknoloji kullanımları ile ilgili motivasyonlarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the observable indicators of science teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) through a multiple case study with video research. The study was carried out in a private campus school offering primary and secondary education level of education. Following multiple case study methodology, design and implementation of process of technology- enhanced science instruction among in-service science teachers were investigated in- depth in order to explore observable indicators of science teachers' TPACK. 4 in- service science teachers, teaching at the private campus school in 2015-2016 spring semester, were the participants of the study. Data sources were semi-structured pre- video interviews, video recordings of classroom teaching and semi-structured post video interviews. Multiple case study methodology in support of video research was conducted in the lessons of four in-service science teachers, embracing an organized and systematic attitude towards the analysis of teaching performance. The results of the study provided rich contextual information of the cases, observable TPACK indicators emerged in the design and implementation processes of technology enhanced science instruction as well as teachers' motives towards technology integration.