Modeling the relationship between romantic jealousy and relationship satisfaction: The mediator roles of rumination, co-rumination and self-compassion
Romantik kıskançlık ile ilişki doyumu arasındaki ilişkinin modellenmesi: Ruminasyon, eşli ruminasyon ve öz-duyarlık değişkenlerinin aracı rolleri
  1. Tez No: 439071
  2. Yazar: MERVE ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin romantik kıskançlık düzeyleri ve ilişki doyumları arasındaki ilişkinin açıklanmasında; ruminasyon, eşli ruminasyon ve öz-duyarlık aracı değişkenlerinin etkili olup olmadığının yol modeli ile test edilmesidir. Katılımcılar Ankara, İzmir ve Samsun' daki bazı devlet üniversitelerine kayıtlı olan 397 (%50.4 kadın, %59.6 erkek) gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 21.38 olmak üzere 18 ile 29 yaş arasında değişmektedir. Veri toplamak için İlişki Doyumu Ölçeği, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği Kısa Formu, Eşli Ruminasyon Ölçeği ve Öz-Duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın önerilen modeli; duygusal, davranışsal ve bilişsel kıskançlık ile ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin ruminasyon, eşli ruminasyon ve öz-duyarlık aracı değişkenleri ile açıklandığını varsaymıştır. Önerilen modeli test etmek için Yol Analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, önerilen modelin veriler ile uyumlu olmadığı ve onaylanmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle, anlamlı olmayan yollar kaldırılıp önerilen yollar eklenerek model yeniden düzenlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ruminasyon ve öz-duyarlık aracı değişkenlerinin bilişsel kıskançlık ile ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi açıkladığını; ruminasyonun en güçlü aracı değişken ve bilişsel kıskançlığın en iyi yordayıcı değişken olduğunu göstermiştir. Genel olarak; duygusal kıskançlık ve öz-duyarlığın ilişki doyumu ile pozitif; bilişsel kıskançlık ve ruminasyonun ise ilişki doyumu ile negatif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Yalnızca davranışsal kıskançlık ve eşli ruminasyon ile ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Tamamına bakıldığında ise, yeniden düzenlenen modelin ilişki doyumuna ilişkin toplam varyansın %30' unu açıkladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to test a model investigating the relationship between romantic jealousy and relationship satisfaction of emerging adults through the mediator roles of rumination, co-rumination and self-compassion. Participants were consisted of 397 (50.4% female, 49.6% male) volunteered students registered in different state universities of Ankara, Izmir, and Samsun. Age of participants ranged from 18 to 29 with the mean of 21.38. In order to collect data; Relational Assessment Scale, Multidimensional Jealousy Scale, Ruminative Response Scale, Co-rumination Questionnaire and Self- Compassion Scale were utilized. The proposed model of the study assumed that there was a significant relationship between relationship satisfaction and emotional, behavioral and cognitive jealousy; and this relationship might be mediating by rumination, co-rumination and self-compassion. In order to test the proposed model, path analysis was conducted. As a result, the proposed model did not fit with the data; and was not confirmed. Therefore, the proposed model was trimmed by removing non-significant paths and including suggested paths. The results of the trimmed model indicated that rumination and self-compassion was mediating the relationship between cognitive jealousy and relationship satisfaction. Moreover, rumination was found as the strongest mediator; and cognitive jealousy was found as the most significant predictor of relationship satisfaction. In general, relationship satisfaction was significantly positively predicted by emotional jealousy and self-compassion; and negatively predicted by cognitive jealousy and rumination. Only behavioral jealousy and co-rumination were not significantly related to relationship satisfaction. Overall, the trimmed model accounted for 30% of the total variance in relationship satisfaction of emerging adults.