Crimean Tatar factor and Euromaidan in Ukraine's nation building efforts: Novelties and changes after 2014
Ukrayna ulus inşasında Kırım Tatar etkisi ve Euro meydan: 2014 sonrası yenilikler ve değişimler
- Tez No: 439080
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, 26 Şubat 2014 tarihinde başlayan Rusya'nın Kırım Yarımadasını işgal ve ilhakı süreci sonrasında, Kırım Tatarlarının Ukrayna yanlısı direnişlerinin Ukrayna ve Kırım Tatarları arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini incelemektedir. Ayrıca, Kırım'ın işgali öncesinde, Kasım 2013 - Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşen Euro Meydan olaylarının Ukrayna'nın ulus inşası sürecine etkileri de irdelenmektedir. Bu tez, Ukrayna'nın Euro Meydan sonrasında yeni bir ulus inşası sürecine girdiği ve vatandaşları ile olan ilişkilerini yeni baştan inşa etmekte olduğu görüşünü savunmaktadır. Savunulan bir diğer görüş, Rusya Federasyonu'nun Kırım Yarımadası'nı işgali ve Kırım Tatarlarının bu işgale karşı Ukrayna yanlısı direnişinin, Ukrayna devletinin Kırım Tatarlarına ilişkin işgal öncesi şüpheci yaklaşımlarını değiştirdiğidir. Tez, bu değişimi ve yenilikleri tartışmanın yanı sıra, bölgenin demografik ve siyasi tarihi ışığında Kırım Yarımadası'nın güncel durumunu da incelemektedir. Bu çalışma Ukrayna'da ve önemli bir Kırım Tatar diasporasının bulunduğu Türkiye'de yürütülen saha çalışmalarında elde edilen nitel verilere dayanmaktadır. Saha araştırmasının sonuçları, Ukrayna'ya ilişkin literatürün önemli bir kısmında var olduğu savunulan bölünmüşlüğün ve siyasi çatışmaların etnik temellere değil; siyasi, kültürel ve tarihsel temellere dayandığını göstermektedir. Son dönemde Ukrayna devletinin ile Kırım Tatarları arasındaki ilişkilerdeki değişimi saha çalışmasında elde edilen veriler doğrulamaktadır ve bu yeni dönem Ukrayna'nın ulus inşası sürecinde önemli bir dönüm noktası olarak değerlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the impact of the pro-Ukrainian resistance of the Crimean Tatars to the Russian occupation and annexation of the Crimean Peninsula, which started on 26 February, 2014, on the relationship between Ukraine and Crimean Tatars. Additionally, the impacts of the Euromaidan that lasted from October 2013 until February 2014, prior to the Russian occupation of Crimea, on Ukraine's nation building efforts are studied. This thesis supports the idea that Ukraine has entered a new phase in the nation building process, and that the country is re-establishing its relations with its citizens within the post-Euromaidan period. It is claimed here further that the Russian Federation's occupation of the Crimean Peninsula and the pro-Ukrainian resistance of the Crimean Tatars changed the Ukrainian state's approach to the Crimean Tatars, after being originally suspicious of its motivations prior to occupation. Alongside the discussion of the changes that were undertaken and the novelties that emerged, this thesis also examines the current situation on the Crimean Peninsula in the light of the demographic and political history of the region. This study uses the qualitative data obtained during the fieldwork in both Ukraine and Turkey, which has a significant Crimean Tatar diaspora population. The results of the fieldwork indicate that the divisions in Ukraine, the existence of which is defended by a significant number of scholars, are based on political, cultural and historical differences, and oppose the idea that these divisions are based on ethnic background. This change in the relationship the between Ukrainian state and the Crimean Tatars is supported by the fieldwork findings. and so this new term should be comprehended as an important turning point in the nation building efforts of the country.