Everyday life and resistance practices in F-type prisons of Turkey
Türkiye'nin F-tipi hapishanelerinde gündelik hayat ve direniş pratikleri
  1. Tez No: 439079
  2. Yazar: SİBEL BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma F-tipi hapishanelerdeki siyasi tutsakların gündelik hayatını Michel de Certeau'nun taktik kavramını esas alarak analiz eder. Tecrit modeli üzerine kurulu F-tipi hapishaneler yüksek güvenlikli hapishaneler olup 2000li yıllardan sonra kullanılmaya başlanmıştır. F-tipi hapishanelerin açılması siyasi tutsakların gündelik hayatlarına doğrudan bir müdahale olarak adlandırılabilecek Türkiye'nin yakın siyasi tarihinde önemli noktalardan biridir. Mülakat ve yazışmalara dayanan bu çalışma siyasi tutsakların F-tipi tecrit modeline uygun olarak gündelik yaşamlarını nasıl örgütlediklerini ve bu kapatılma mekânlarında ortaya çıkan problemlere karşı ne tür baş etme mekanizmaları geliştirdiklerini tartışır. Bahsi geçen baş etme mekanizmaları taktik kavramının dört temel özelliğine göre incelenmiştir. Bu özellikler, başkasının mekânına ait olma, görünmezlik, kurnazlık ve yaratıcılıktır. Bu tez siyasi tutsakların taktiksel pratiklerinin, her şeyi kapsama arzusunda olan iktidara karşı geliştirdikleri bir direniş pratiği ve hayatta kalma politikası olduğunu iddia eder.
Özet (Çeviri)
This study undertakes the analysis of everyday lives of the political prisoners in F-type prisons in reliance of the concept of“tactic”of Michel de Certeau. Based on isolation model, F-type prisons are high security prisons that were started to be used after 2000s. The establishment of F-type prisons is one of the important points in the recent political history of Turkey, which can be entitled as a direct intervention to the everyday lives of political prisoners. Based on the interviews and correspondence, this study discusses how political prisoners have organized their everyday lives convenient to this new isolation model and developed coping mechanisms for the problems arose in those incarceration places. The coping mechanisms of the prisoners are scrutinized according to four major features of the concept of tactic which are belonging to the place of other, invisibility, trickery and creativity. The thesis claims that these tactical practices are the resistance practices and the survival politics of the prisoners against the power which has a desire to cover everything.