Evaluation of the English Language preparatory school curriculum at Yıldırım Beyazıt University
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İngilizce hazırlık okulu programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 439081
  2. Yazar: PETEK ÖZDORUK HÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce Eğitim programının okutmanların, öğrencilerin ve programlama-ölçme bölümünde görev yapan okutmanların bakış açısından değerlendirmektir. Daha ayrıntılı olarak, Yıldırım Beyazı Üniversitesi'nin İngilizce Hazırlık Okulu eğitim programı okutmanlarının ve öğrencilerinin; programın amacı, içeriği, öğretme yöntemleri, kullanılan gereçler ve ölçme yöntemlerinin uygunluğu hakkındaki algıları açısından incelenmiştir. Değerlendirme çalışması Stufflebeam (1971) tarafından geliştirilen Bağlam, Girdi, Süreç ve Ürün (CIPP) modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hem nitel hem nicel veriler kullanılmıştır. Nitel veriler orta düzey İngilizce Hazırlık öğrencilerinin tamamına, 243 katılımcıya uygulanan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler ise 2'si ölçme-değerlendirme biriminde görev yapan ve ölçme araçlarının geliştirilmesinden sorumlu olan okutmanlar olmak üzere toplam 10 okutman ile bire bir yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler betimsel içerik çözümlemesi ile nicel veriler ise betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Çalışmanın bulguları Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı'nın, öğrencilerin İngilizce becerilerini geliştirmek üzere planlandığını ancak öğrencilerin bölüm derslerini takip edebilmeleri için gerekli olan becerilerini ilerletme konusunda geliştirilmeye gerek olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada elde edilen bulgular Bağımsız Öğrenme Merkezi'nin, fiziki şartların, derslerde kullanılan araç-gereçlerin, okutmanların ve portfolyo çalışmalarının olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, diğer bir yandan, öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmesiyle ilgili problemlerini de ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate English Preparatory Curriculum of Yıldırım Beyazıt University School of Foreign Languages from instructors', students', and program and testing office members' points of view. More specifically, the curriculum was examined in terms of the context that the English program took place, instructors' and students' perceptions regarding appropriateness of the program in terms of objectives, content, teaching methods, materials and assessment procedures in the Preparatory School. The evaluation was conducted by applying Stufflebeam's context, input, process, and product model (CIPP). Both quantitative and qualitative data were collected in this study. The quantitative data were gathered via the questionnaire administrated to all (n = 243) intermediate level English Preparatory School students. The qualitative data were collected through individual interviews conducted with the 10 practitioner instructors, including 2 Program and Testing Office members as they are responsible for preparing the assessment materials. Quantitative data were subject to descriptive statistical analysis while qualitative data were subject to descriptive content analysis. Results of the study indicated that Yıldırım Beyazıt University Preparatory School of English Language School was planned to develop the students' English skills while it was needed to be improved in order to develop their skills to follow their departmental courses. The findings also revealed the positive effect of Independent Learning Center, the physical conditions, materials used in classrooms, instructors, and the portfolio tasks. On the other hand, the study showed the problems related to improving students' listening skills and speaking skills.