The heuristic role of questions in the formation of research programmes: Copernicus's heliocentric system
Araştırma programlarının oluşumunda soruların höristik rolü: Kopernik'in güneş-merkezli sistemi
- Tez No: 439092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı, Lakatos'un araştırma programları metodolojisindeki höristik kavramına dair eleştirel bir bakış açısı geliştirmektir. Sorularla uğraşan farklı teorilerden türetilen bir görüyle höristik, kusurlarından arındırılmaya çalışılmaktadır. Bu gerekçeyle, Sokratik diyaloglar, Hintikka'nın sorgulayıcı oyunlarını, van Fraassen'ın niçin-soruları teorisini ve Laudan'ın bilim ve problem çözme aktivitesi arasında kurduğu benzetmeyi içeren küçük bir inceleme sunulmaktadır. Sonuç olarak höristik, bir araştırmacının teorilerini kurmak ve problemlerini çözmek üzere sahip olduğu sorgulayıcı araçlar olarak tanımlanmaktadır. Kopernik Devrimi ise güneş-merkezli kozmolojinin keşfi için Kopernik'in sormuş olabileceği sorular ışığında yeniden inşa edilmeye uğraşılmaktadır. Kopernikçi programın tek başına Kopernik'in teorilerine indirgenemeyişinden ötürü, programın Kopernik ile ilişkilendirilebilecek yalnızca ilkel bir formu, höristiğe dair yeni formüle edilen tanımın doğruluğunu kontrol etmek için sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a critical view about the notion of the heuristic in Lakatos's methodology of research programmes. The heuristic is tried to be sterilized from its defects with an insight derived from different forms of theories dealing with questions. For that reason, a short survey which includes Socratic dialogues, Hintikka's theory of interrogative games, van Fraassen's theory of why-questions, and Laudan's analogy between science and problem-solving activity is introduced. As a result, the heuristic is construed as the interrogative tools that an inquirer has to construct her theories and solve their problems. The Copernican Revolution is endeavoured to be reconstructed as a case study in the lights of the questions that Copernicus might pose to discover his heliocentric cosmology. Since the Copernican programme cannot be reduced to the theories of Copernicus alone, only the primitive form of this programme which could be associated with Copernicus is examined to check the verity of this newly formulated definition of the heuristic.