Development of Burgaz (Palaia knidos) and its hinterland in context of settlement pattern analysis
Burgaz ve hinterlantının yerleşim modeli analizi bağlamında gelişimi
  1. Tez No: 439091
  2. Yazar: EZGİ SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Burgaz (Eski Knidos) yerleşiminin Geometrik Dönem'den Helenistik Dönem'e kadar uzanan süreçte Datça Yarımadası'ndaki politik, ekonomik ve sosyal konumunun anlaşılmasıdır. Bu kapsamda Burgaz ve Datça Yarımadası'nda gelişen süreçlerin, Burgaz'da yürütülen kazı çalışmalarından elde edilen arkeolojik veriler ile Prof. Dr. Numan Tuna'nın 1980'lerin başında yürüttüğü Datça Yarımadası yüzey araştırması verilerinin incelenmesi ile açıklanması hedeflenmektedir. Çalışmanın metodolojisi yerleşim modeli analizini temel almakta ve teorik olarak polis konsepti literatürüyle desteklenmektedir. Arkeolojik buluntu yerlerinin zamansal ve mekânsal dağılımlarının incelenmesi Burgaz ve hinterlandı ile Datça Yarımadası'nın genelini kapsayan oluşum süreçlerini açığa çıkartmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre Burgaz'ın kavramsal olarak idealize edilmiş polis tanımlamasına uymamasına karşın, polis oluşumunun iki ana göstergesi olarak kabul edilen kentleşme ve devlet oluşum süreçlerinin Burgaz ve Datça Yarımadası için yerleşim modeli analizleri ile gözlemlenebilmektedir. Çalışmanın sonucunda Burgaz'ın M.Ö. 360 sonrasında gelişen sinoikismos sürecine kadar Datça Yarımadası'nın sosyal, politik ve ekonomik kent merkezi olarak tanımlanabilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to understand the political, economic and social position of Burgaz (Palaia Knidos) settlement within the Datça Peninsula from Geometric to Hellenistic Period. Through the examination of archaeological evidence obtained from the excavations conducted at Burgaz, combined with the survey data of Datça Peninsula recorded by Prof. Dr. Numan Tuna in early 1980s this dissertation endeavors to explain the processes took place at Burgaz and the peninsula. Methodology of the research is based on settlement pattern analysis supported by theoretical background of the polis concept. The evaluation of site distribution through time and space revealed the formation processes of Burgaz, its hinterland and the peninsula. The results of the study indicate that even though Burgaz may not appear to be a polis in sense of the idealized concept, urbanization and state formation processes, which are accepted as two main indicators of polis formation, can be observed through settlement pattern analyses. Based on the outcomes, Burgaz may be identified as the social, political and economic urban center of the peninsula until the synoikismos took place after 360 BC.