Other-regarding preferences in hierarchies: A theoretical study on collusive behaviour and optimal contracts
Hiyerarşilerde sosyal tercihler: Gizli anlaşmalar ve optimal kontratlar üzerine teorik bir çalışma
- Tez No: 439117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, standart işveren-denetçi-çalışan modelini sosyal tercih teorileriyle birleştirerek organizasyon içi hiyerarşilere yeni teorik bakış açıları sağlamayı amaçlamaktadır. Tirole'ün (1986) hiyerarşi modeli Fehr ve Schmidt'in (1999) dağılımsal sosyal tercih yaklaşımı ile genişletilerek gelir adaletsizliğinden kaçınma ve hiyerarşinin basamakları arasındaki gizli anlaşmalar ile optimal kontrat arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki sosyal tercihler rüşvete yatkın davranışları ciddi anlamda etkilemekte ve optimal kontrat içeriği, çalışan ve denetçinin sosyal tercihlerinin doğasına göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at obtaining new theoretical insights into behavior of organizational hierarchies by combining standard principal-supervisor-agent framework with theories of social preferences. Extending Tirole's (1986) model of hierarchy with the inclusion of Fehr and Schmidt's (1999) distributional other-regarding preferences approach, the links between inequity aversion, collusive behavior throughout the levels of a hierarchy and the changes in optimal contracts are studied. It turns out that other-regarding preferences do change the collusive behaviour between the parties. Moreover, the optimal contract parameters depend on the nature of both the agents' and the supervisor's other-regarding preferences.