Heideggerian way-making to language
Dil düşüncesine Heideggerci yol-yapım
  1. Tez No: 439116
  2. Yazar: DAMLA SEZGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezin başlıca konusu Heidegger'de 'dil'dir. Bu konu öncelikle Heidegger'in düşüncesinin felsefe tarihi içerisinde nasıl konumlandığıyla ilgili bir araştırmayla başlar ki bunun sonucunda o tarihlerde felsefede genel olarak 'dil'e dönüş olgusu görülmektedir. Bu tarihsel altyapı üzerinde 'Dil nedir?' sorusuna odaklanıldığında görülecektir ki bu soruyu soran kişi zaten dilin içerisinde bulunmak zorundadır. Bu ikilemden hareketle Heideggerci bir perspektiften bakılarak soru yeniden formülize edilmiş ve 'Dilin özünde ne yatar?' şeklinde sorulmuştur. Bu sorunun ışığında Heidegger'in erken ve geç dönemlerinde dil sorununa nasıl yaklaştığı temel olarak erken dönem için Varlık ve Zaman'a odaklanılarak, geç dönem için ise On the Way to Language okumasıyla araştırılmıştır. Özenli ve ayrıntılı bir okuma sonucu görülmüştür ki Heidegger erken dönem felsefesinde dil problemini Dasein'ın varoluşsal yapısı üzerinden incelemekte, fakat geç döneminde 'dil'e verdiği önem artmakta ve 'dil olarak dil' araştırılmakta, bunun sonucunda, dil, konuşanın ta kendisi konumuna yerleştirilmektedir. Heidegger'in düşüncesinde meydana geldiği görülen bu dönüşüm araştırıldığında görülmektedir ki bu dönüşüm Heidegger'in fikiklerinin değişmesi olarak değil, konuyu işleyişindeki bir vurgu kayması olarak yorumlanmalıdır. Aynı zamanda gösterilmiştir ki Heidegger'in 'dil' kavramı ile, kendi söylemindeki performatif dil kullanımı ayrılamaz niteliktedir. Bu durumun doğurduğu sonuç işe şudur; bahsedilen vurgu kayması, dile farklı bir yol-yapım olarak yorumlanmalıdır ve tam da bu yüzden düşüncesinde bir 'dönüşüm' gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The main concern of the present thesis is 'language' in Heidegger. Beginning with a discussion of the place of the Heideggerian thought within the context of the history of philosophy, which at that time witnessed a shift which is called 'linguistic turn', the question 'What is language?' is scrutinized to show the dilemma which arises from the fact that this question itself is in language. After, from the Heideggerian perspective, the interrogation of the whatness of language is shown to be inadequate, requiring a reformulation of the question as 'What is the essence of language?' Under the light of this question, through an elaborate reading of Being and Time from Heidegger's early period and On the Way to Language from his late period, it is demonstrated that the early Heidegger takes the issue of language on the basis of Dasein's existential structure, whereas the later Heidegger elevates 'language' and takes language qua language, thereby putting 'language' itself at the position of the speaker and concludes that 'language speaks'. The turning in the thought of Heidegger is further investigated and it is shown that this turning is not a change in his thought but a shift of emphasis. At the same time, it is also shown that Heidegger's own performative language cannot be separated from his conception of 'language', which yields the conclusion that the shift of focus in Heidegger's thought is a making of another way to language, and by this very reason, is a 'turn' in his thought.