Understanding the reform process of the Ottoman diplomacy: A case of modernization?
Osmanlı diplomasisinde reform sürecini anlamak: Bir modernleşme örneği mi?
  1. Tez No: 439146
  2. Yazar: CEM ERÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun 18.yy'ın sonu itibariyle, uyguladığı diplomasi yaklaşımını değiştiren nedenler bu tezde incelenecektir. İlk kısımda, diplomasi ve dış politikanın kaynağı, Avrupa diplomasi tarihinden siyasi alanda örneklenen bazı olaylar çerçevesinde açıklanacaktır. Osmanlı İmparatorluğu tarihine Osmanlı İmparatorluğunun 18.yy'daki yenilenme ve Avrupalılaşmasının kavramsal çerçevesini oluşturması sebebiyle kısaca bakılacaktır. Osmanlı İmparatorluğu diplomasisi, diplomasinin bazı prensipleri ve uygulamaları çerçevesinde incelenecek, 18.yy'ın sonu ve 19.yy'ın ortasına kadar olan dönemde diplomasinin Avrupalılaşması tartışılacaktır. Bu tezin amacı, Osmanlı İmparatorluğunun düşüşü ile askeri ve diplomasi alanda Avrupalılaşması arasındaki ters ilişkinin ön plana çıkartılmasıdır. Osmanlı İmparatorluğu düşüşteyken, geleneksel üstünlük anlayışını özellikle askeri ve diplomatik temelde sürdürmesinin çok zor olduğu açıktır. Bu da Osmanlıdaki devlet sisteminin değişimini gerekli kılmıştır. Avrupa'nın modellenmesi, Avrupalılaşma ve yenileşme hareketinin ana motivasyonu olmuştur. Kaldı ki Avrupa'nın model olarak alınması da mantıklı ve pragmatik bir adım olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reasons that forced the Ottoman Empire to change its conventional method of diplomacy starting from late 18th century will be examined in this Thesis. In the first part, the basis of diplomacy and foreign policy will be examined with given political understandings and practices on certain issues drawn mainly from the European diplomatic history. In the second part, history of the Ottoman Empire would be mentioned briefly since it serves as the general contextual framework for understanding the need of reform/Europeanization of the Ottoman Diplomacy in 18th century. In the third part, history of Ottoman Diplomacy will be examined with main principles and practices of diplomacy, and its reform and Europeanization in late 18th century and mid 19th century will be discussed. The aim of this thesis is to highlight that there is a negative correlation between the decay of the Empire and the Europeanization of its army and diplomatic services. Modeling Europe had become the key motivation for the modernization and reform of the Empire. Taking Europe as the model in the reforms was the logical and pragmatic option for the Empire.