Avrupa Birliği'ndeki gelişmeler ışığında Türk bankacılık sistemi
  1. Tez No: 43915
  2. Yazar: SERPİL DÖM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL CANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Avrupa Birliği ' nde her türlü fiziksel, teknik ve mali engellerden arındırılmış bir iç pazarın oluşturulması hedefi 01.01.1993 tarihi itibariyle yürürlüce girmiştir. Finansal hizmetler sektöründe de ortak bir pazarın oluşturulması Birliğin öncelikli hedefleri arasında yeralmaktadır. Avrupa Merkez Bankası 'nm kurulması ve ortak para kullanımına geçilmesi ile birlikte Avrupa Mali Alanı 'nın oluşumu süreci tamamlanmış olacaktır. Avrupa Mali Siste mi 'nde olduğu gibi Türk Mali Sistemi 'nin de önemli bir bölümünü bankalar oluşturmaktadır. Bu çalışmada; Ekonomik ve Parasal Birliği tamamlama aşamasındaki AB 'nde, bankacılık alanında yapılan düzenlemelerin ve gelişmelerin ışığında, Türk Bankacılık Sistemi' nin rekabet düzeyi ve uyum gerekleri üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, Türk Bankacılık Sistemi 'nin gerek yasal gerekse de kârlı lık ve verimlilik yönünden AB ülkeleri bankacılık sistemleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma ticaret bankaları verileriyle sınırlandırılmıştır. -104-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial integration in the EU is the key step towards the creation of the Single Market» Some fiscal coordination will be necessary to proceed towards monetary union» Financial integration is also affecting the structure of the banking sectors» Not in Turkey, also in EU countries? the regulation of financial services is normally associated with banks» In the lights of regulations and developments in EU, The Turkish Banking System's competition level and coordination requirements are examined. With this purpose, whether legal or profitability and productivity perpective, the comparison of the Turkish Banking System's with EU countries 's banking systems is made» This paper is restricted with the commercial banks data» -105-