Deciding on speed: 'Do knowledge of speed limits and other factors influence our way of driving?'
Araç kullanma hızına karar vermek: Hız sınırını bilmek, ve diğer faktörler, araç kullanma hızımızı etkiler mi?
  1. Tez No: 439151
  2. Yazar: BEGÜM GÜR ERDOST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN, DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Trafik kazaları, her geçen gün büyüyen bir salgın haline gelmekte ve Dünya üzerinde her yıl 1.3 milyondan fazla insanın hayatına malolmaktadır (WHO, 2014). Temelinde hız davranışı olmak üzere, insan faktörü bu kazalara neden olan hataların %90'ını oluşturmaktadır (Oppenheim and Shinar, 2011). Türkiye özelinde hız davranışı, yaralanmalı ve ölümlü kazaların %43'ünde temel neden olarak görülmektedir. Bu açıdan, insanların hız seçimlerinin ve davranışlarının altında yatan nedenlerin ortaya çıkarılması trafik güvenliğinin iyileştirilebilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, yasal hız sınırını bilip bilmemenin, diğer faktörlerle birlikte, araç kullanma hızına etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, Road Safety 10 (RS10) projesi süresince Ankara ve Afyonkarahisar illerinde üç dalga halinde toplanmış olan veriler kullanılmıştır. RS10 projesi, Bloomberg Philanthropies tarafından yürütülen Küresel Yol Güvenliği programı kapsamında 2010-2014 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bu proje, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 10 orta ve düşük gelir grubu ülkesinde, yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarının azaltılması amacını taşımaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler, Afyonkarahisar'da 755; ve Ankara'da 1581 sürücünün 22 soruluk standart bir hız anketine verdiği cevaplardan oluşmaktadır. Sorular; demografik bilgiler, hız seçimi ve ilgili değişkenler üzerine hazırlanmıştır. Bu veriye dayanarak yapılan hiyerarşik regresyon sonucunda; yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve yıllık araç kullanma miktarının yasal limitlerin üzerindeki hızlarda araç kullanma davranışına anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Hız cezalarının devletin gelirlerini artırmak amacı taşıdığı algısı, yasal limitin üzerinde araç kullanmanın kazaya sebebiyet vereceğine dair algı, ve yasal hızın üzerinde bir hızda güvenli şekilde araç kullanılabileceği algısı da, hızlı araç kullanma değişkenini anlamlı şekilde yordamaktadır. Buna karşın, yasal hız sınırlarını biliyor olmanın hız seçimine anlamlı bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of Road Traffic Accidents is a growing epidemic all over the world; with an annual bill of 1.3 million lost lives (WHO, 2014). Human factors contribute more than 90% of errors causing these accidents; the main cause being speeding (Oppenheim and Shinar, 2011). Speeding was found to be the cause of 43% of all fatal and injury accidents in Turkey (TurkStat, 2013). Hence, understanding the underlying factors of speeding is of utmost importance for improving traffic safety. This study investigated whether awareness of speed limits on a certain road, along with other factors affected speed choice, analysing the data obtained from Road Safety 10 (RS10) project conducted in Turkey. RS10 project was funded by Bloomberg Philanthropies under the scope of Global Road Safety Program to reduce deaths and serious injuries on the roads of 10 low and middle income countries (LMICs), including Turkey, between 2010 and 2014. Data collected from Ankara and Afyonkarahisar, in three different waves was used for the analyses. Overall, 755 drivers from Afyonkarahisar, and 1581 drivers from Ankara were interviewed using a standardized speeding survey. Hierarchical regression analyses revealed significant effects of age, gender, education level and annual mileage on excessive speeding behaviour. Perception of speed fines as governmental income, setting a safe margin of speed above the speed limit; and perception of excessive speed as a cause of traffic accidents also significantly affected the drivers' choice of speed. However, no significant effect of knowing the speed limits on excessive speed was observed.