Factors affecting women's presence in municipal councils and the results of participation: Case studies in Elazığ, Gaziantep and Siirt provinces of Turkey
Kadınların belediye meclisindeki temsilini etkileyen unsurlar ve katılımın sonuçları: Elazığ, Gaziantep ve Siirt kentlerinde örnek olay incelemeleri
- Tez No: 439150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda Türkiye'de yerel yönetimlerdeki kadın üye oranlarında gözle görülür bir artış mevcut olsa da, kadınların yerel siyaset örgütlenmelerindeki katılımı ve temsilinin yetersizliği kabul edilir bir gerçektir. İlgili yazın, düşük katılım düzeyinin nedenlerini sorgulayarak cinsiyet eşitliği kavramına vurgu yapmış ve katılım sorununu şimdiye dek bu kavram ile açıklamaya çalışmıştır. Ancak kadınların belediye yönetimlerine dahil olmasının veya olmamasının nedenleri ile kadın katılımının yerel politikaları nasıl etkilediği hali hazırdaki çalışmalarda yeterince anlaşılmamış ve sorgulanmamıştır. Bu sorun önemlidir çünkü kadın üyeler meclis gündemindeki konulara ilişkin birtakım politika ve hizmetlerin yerine getirilmesinde ve bunların“belediye politikası”olarak benimsenmesinde aktif rol oynamaktadır. Belediye meclislerindeki kadın üyeler ve kadın belediye başkanları mecliste alınan bir kararı şekillendirebilmekte veya parti üyeliği, yaş veya eğitim gibi diğer tüm ayrımları dışarıda bırakarak cinsiyet temelinde o karara etki edebilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada kadın belediye başkanları/eş başkanlar ve belediye meclislerinde kadın üyelerin varlığını etkileyen unsurların ne olduğu, kadın üyelerin yerel siyaset yapım sürecini ve yerel yönetimlerdeki siyasi temsili nasıl etkilediği ve kadınların yerel siyasette temsilini arttırabilecek yöntemlerin neler olabileceği tartışılmaktadır. Türkiye'nin üç farklı ilinde kadın belediye meclis üyeleriyle/belediye başkan ve eşbaşkanlarıyla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatların bulguları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although in the recent years there is a remarkable increase in the rate of women in local governments in Turkey, it is obvious that there is lack of women's participation and representation in local politics organizations. Literature has emphasized the notion of gender equality through investigating the reasons of low level of participation and tried to explain participation problem with this notion heretofore. However, the reasons behind women's participating or not participating in administration of municipalities and how women's participation affect local policies are not comprehended and investigated enough in the existing studies. This is significant because female city councillors play active role in carrying out some policies and services related to issues in agenda of council and embracement of those as“policy of municipality”. Female members in municipal councils and female mayors can shape a decision taken in council or affect that decision on gender base by leaving other differences such as party membership, age, education aside. In this regard, this study investigates the factors affecting the existence of female mayors/co-mayors and members in municipal councils, how women affect local policy making process and political representation in local governments, and what the methods that can enhance women's representation in local politics are. Findings from the in-depth interviews with female municipal council members/mayors from three different cities in Turkey are evaluated.