Reactions to feedback: Effects of feedback sign, self-esteem, and task centrality
Performans geribildirimine yönelik tepkiler: Geribildirim yönünün, benlik saygısının ve görev merkeziliğinin etkileri
- Tez No: 439152
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, geribildirim yönünün, benlik saygısının ve görev merkeziliğinin geribildirime yönelik duygusal tepkiler ve doğruluk tepkileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada 2 (geribildirim yönü) x 2 (benlik saygısı) x 2 (görevin merkeziliği) deneysel tasarım kullanılmıştır. Ya olumlu ya da olumsuz geribildirim durumu için seçkisiz olarak atanan 106 (Yaş ort. =27.47, SS =2.65) araştırma görevlisi belirli bir görev (iki merkezi görev, iki çevresel görev) için performans geribildirimi içeren dört farklı hikâye okumuş ve bu bireylerin hikâyelerdeki geribildirime tepki göstermeleri istenmiştir. Son olarak bu bireyler alana özgü benlik saygısı ölçeği doldurmuşlardır. Çalışmanın sonuçları, bireylerin olumlu geribildirime olumsuz geribildirimden daha olumlu duygusal tepkiler ve doğruluk tepkileri gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, yüksek benlik saygısı olan bireyler olumlu geribildirimi benlik saygısı düşük olan bireylerden daha çok kabul ederken, benlik saygısı düşük olan bireyler olumsuz geribildirimi benlik saygısı yüksek olanlardan daha çok kabul etmiştir. Bu çalışma ayrıca görevin merkeziliğinin geribildirimin kabulünü etkilediğini göstermiştir. Bireyler hem olumlu geribildirim hem de olumsuz geribildirim için çevresel görevlerden daha çok merkezi görevler için geribildirimi kabul etmeye meyilli olmuşlardır. Son olarak yüksek benlik saygısına sahip bireyler olumlu geribildirimi en çok merkezi görevler için kabul etmiştir. Çalışmanın ana bulguları ve sınırlılıkları tartışılmış ve geleceğe dönük bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of feedback sign, self-esteem, and task centrality on affective and accuracy reactions to feedback. The study used a 2 (feedback sign) x 2 (self-esteem) x 2 (task centrality) experimental design. 106 research assistants (Mean age = 27.47, SD = 2.65), who were randomly assigned to either positive or negative feedback condition, read four different vignettes that include performance feedback for a specific task (two central tasks, two peripheral tasks), and they were asked to react to feedback in the stories. Finally, they completed a domain-specific self-esteem scale. Results revealed that individuals showed more positive affective and accuracy reactions to positive feedback than negative feedback. In addition to this, individuals with high self-esteem accepted positive feedback more than low selfesteem individuals, while low self-esteem individuals accepted negative feedback more than high self-esteem ones. The study also showed that task centrality affected the acceptance of feedback. Individuals tended to accept feedback for central tasks more than peripheral tasks both for positive feedback and negative feedback. Lastly, high self-esteem individuals mostly accepted positive feedback for central tasks. The major findings, and limitations of the study were discussed, and future suggestions were presented.