Physical activity level of students and experiences of teachers after the health-related physical education reform in secondary schools
Ortaokullarda sağlıkla ilgili beden eğitimi reformu sonrası öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ve öğretmen deneyimleri
- Tez No: 439159
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokullarda sağlıkla ilgili beden eğitimi reformu sonrası öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin ve öğretmen deneyimlerinin incelenmesidir. Çalışmaya Ankara'da bulunan beden eğitimi için sınırlı, orta ve iyi fiziksel altyapıya sahip üç ortaokuldan 153 yedinci sınıf öğrencisi (83 kız ve 70 erkek) ve öğretmenleri (6 öğretmen) katılmıştır. Verilerin toplanmasında, öğrencilerin fiziksel aktivitesini beş ardışık okul günü boyunca ölçmek amacıyla adımsayar kullanılmış ve öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler betimleyici istatistik, Varyans analizi ve Bağımlı Örneklem t Testi ile analiz edilmiştir. Görüşme verilerinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgulara göre öğrencilerin tavsiye edilen günlük fiziksel aktivitenin yaklaşık olarak %28 ve %31'ini (kızlar ve erkekler) okul saatleri boyunca karşıladıklarını göstermektedir. Erkek öğrenciler kız öğrencilerden okul saatleri boyunca fiziksel olarak daha aktiftir (p0.05). Yarı yapılandırılmış görüşme bulguları beden eğitimindeki öğretmen uygulamalarının öğretmenlerin a) okul müdürleri, öğrenciler, diğer beden eğitimi öğretmenleri ve ebeveyn beklentileri algısından b) beden eğitimi ile ilgili eğitim politikaları, sosyal çevre ve okulun fiziksel çevresi algısından c) beden eğitimi öğretim programı bilgisinden ve d) konu ve konu öğretimi bilgisinden etkilendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine physical activity level of students and experiences of teachers after the Health-Related Physical Education Reform in secondary schools. Participants were 153 seventh grade students (83 girls and 70 boys) and their physical education teachers (six teachers) from three public secondary schools with limited, moderate and good physical infrastructure for physical education/activity in Ankara. For data collection, pedometer was used to measure students' physical activity level and semi-structured interviews were conducted with teachers. Quantitative data was analyzed by descriptive statistics, Analysis of Variances and Paired Sample t Test. Interview data was analyzed by content analysis method. According to the findings, students met approximately 28% and 31% (girls and boys) of daily physical activity recommendations during the school time. Boys were more physically active than girls during school time (p0.05). Interview findings revealed that teachers' practices in physical education setting influenced by their a) perception of school principals, students, other physical education teachers and parents' expectations, b) perception of physical education related educational policies, social setting and physical setting in the school, c) knowledge of physical education curriculum and d) knowledge of subject matter and its teaching.