Perceptions of EFL pre-service teachers about cooperative learning: A case study in a state university in Turkey
Yabancı diller eğitimi bölümü öğrencilerinin işbirlikli öğrenme hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 439160
  2. Yazar: EBRU AKPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Yabancı Diller Eğitimi Bölümü hizmet öncesi öğrencilerinin kendi bölümlerindeki işbirlikçi öğrenme stratejisinin kullanımı hakkındaki görüşlerini ve tecrübelerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma sonuçları 2. ve 4. sınıf öğrencilerinin konu hakkındaki görüşlerinde bir farklılık olup olmadığını da ortaya koyacaktır. Çalışma Ankara'daki bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Eğitimi Bölümünden 148 öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Temel veri toplama aracı ankettir. Öğrencilerin ankete verdikleri cevaplardan yola çıkarak oluşturulan temalar, işbirlikçi öğrenmenin güçlü yönleri ve zayıf yönleri, öğrencilerin konu hakkındaki tavsiyeleri ve işbirlikçi öğrenme stratejisinin kullanımının gelecekteki öğretmenlik kariyerlerine olan katkılarından oluşmaktadır. Öğrenciler ayrıca Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde işbirlikçi öğrenme stratejisinin sıklıkla kullanıldığı ve derslerinde kullanılan teknikleri hakkında da bilgi vermişlerdir. Çalışma, 2. ve 4. sınıf öğrencilerinin konu hakkındaki görüşlerinde herhangi önemli bir farklılık saptamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was an investigation into the perceptions and the experiences of EFL pre-service teachers of about cooperative learning strategy in their educational setting. The study also revealed if there were any differences between the 2nd grade and the 4th grade EFL pre-service teachers about the issue. The study was conducted with 148 pre-service teachers from the Foreign Language Education department in a state university in Ankara, Turkey. The main data collection instrument was a questionnaire. The key findings that emerged from the responses to the questionnaire included the strengths of cooperative learning strategy, problems of cooperative learning strategy, the suggestions of students about cooperative learning strategy and the benefits of the use of cooperative learning strategy for future career. The students also provided information about frequent use of cooperative learning strategy in their EFL department and reported the techniques implemented in their course of studies. The study underlined no significant differences between the perceptions of 2nd grade and the 4th grade EFL pre-service teacher.