Experiences of education policy actors in relation to the role of the national education council in the process of policy-making
Şuraların eğitim politikası geliştirme sürecindeki rolü üzerine eğitim politikası aktörlerinin deneyimleri
- Tez No: 439158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, aynı parti döneminde gerçekleştirilmiş olan son üç şurayı göz önüne alarak katılımcıların şuraların eğitim politikası geliştirme sürecindeki rolünü nasıl deneyimlediklerini araştırmaktır. Bu amaçla, bu çalışmada genel nitel çalışma metodu uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları, akademisyenler, müdürler, öğretmenler, sendikalar ve politika analizi yapan sivil toplum örgütlerini kapsayan 17., 18., ve 19. şura katılımcıları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında görüşleri alınan katılımcılar, son üç şuradan en az birine katılmış bulunmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Bunun yanı sıra şura yönetmeliği, 17. ve 18. Şuranın raporları ve sendikalar tarafından yayınlanan dökümanlar da analiz edilmiştir. Nitel veriler; betimsel ve içerik analizi yöntemi ile NVivo 10 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Söz konusu çalışmanın sonuçları Milli Eğitim Şuralarının eğitim politikası geliştirme sürecinde rolünün etkili olmadığını ve şuraların rolünün bakanlık tarafından ajendayı güçlendirmek ve meşruiyet sağlamak amacıyla kullanılarak politika oluşturma aracı olmaktan sorun tanımlama ve ajanda belirleme aracı olmaya evrildiğini göstermektedir. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığı bu şuraları oluşturan katılımcıları ideolojik olarak belirlemektedir. Sonuç olarak, şuralar politika geliştirme sürecinde katılımcı bir ortam sağlamasına rağmen gerçek anlamda bir yönetişim aracı olarak kullanılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how the National Education Council's (NEC) participants experience the role of the NEC in the process of educational policy-making by considering the last three councils under the same political party. For this purpose, qualitative research design is applied. The sample of the study involves 15 participants including people from Ministry of National Education, academicians, principals, teachers, unions and policy analyst organizations who have attended more than one of the three councils, namely the 17th, 18th and the 19th NEC. The data were collected through the semi-structured interviews developed by the researcher. Furthermore, documents; regulation of the NEC, the 17th and the 18th NECs' reports and the reports published by the unions on the NECs were also analyzed. The qualitative data were analyzed through descriptive and content analysis by using NVivo 10. The results indicated that NECs did not have an efficient role in the policy-making process and the role of these NECs evolved from the policy formulation to issue definition and agenda-setting tool which was used by the MoNE in order to strengthen and legitimize their agenda. Moreover, the results of the research demonstrated that MoNE chose the participants of these councils from an ideological perspective. To conclude, although NECs provide a participatory environment for the policy-making process, they were not used with the aim of policy-making.