Soviet policy towards Turkey (1920-1923)
Sovyet Rusya'nın Türkiye politikası (1920-1923)
  1. Tez No: 439190
  2. Yazar: GÖZDE SOMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu araştırma Sovyet Rusya'nın Türkiye politikasını Birinci Dünya Savaşı sonrası dünyanın karmaşık siyasi koşulları, yeni Sovyet hükümetinin uluslararası arenadaki zorlu konumu ve Doğuda ve Batıda bir diplomatik atakla yürüttüğü“barış içinde bir arada yaşam”politikası bağlamında inceleyen bir vaka çalışmadır. Sovyet dışişlerinin kuruluş ilkeleri, süreç boyunca çeşitli taktiksel değişimler yaşansa da, kendini Türkiye politikasında göstermektedir. İncelenen yıllar Türk ulusal hareketiyle Sovyet hükümeti arasındaki ilk ilişkilerin doğduğu, Ankara'da Sovyet diplomatik misyonunun kurulduğu, Bolşeviklerin Türkiye'deki duruma ve Türk ulusal hareketine aşina hale geldiği ve Sovyet politikalarının Cumhuriyet'in ilanına doğru gözden geçirildiği yıllardır. Türkiye bu tezde tartışılan dönem boyunca Sovyet dış politikasında değişen bir role sahip olmuştur. İlk yıllarda Türk ulusal hareketi doğudaki diğer uluslara örnek olabilecek bir akım olarak görülürken, daha sonra, aşağı yukarı Lozan'la birlikte, bu değerlendirme yerini Türkiye'yi emperyalist ülkelerin baskılarına karşı ittifak yapılacak kapitalist ülkeler arasına yerleştirme perspektifine bırakmıştır. Tezde, Sovyet Rusya'da karar mekanizmasını monolitik ve tek sesli bir süreç olarak gören yaygın görüş sorgulanmakta, Türkiye örneği üzerinden Sovyet dış politika yapım süreçlerinin çok taraflı ve gergin doğası gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a case study, which aims at examining Soviet policy towards Turkey by contextualizing it within the complexity of post-war world affairs, complicated situation of the new Soviet government in the international field and its quest for“peaceful coexistence”through a diplomatic offensive in the East and in the West. The foundational principles of the Soviet foreign affairs were directly reflected in the policies towards Turkey, though plenty of tactical changes took place throughout the process. The years under question denote the beginning of the first interactions between the Turkish national movement and Soviet government; establishment of Soviet diplomatic mission in Ankara, familiarization of the Bolsheviks with the current situation and national movement in the country, and readjustment of Soviet policies towards the end of the Liberation War and beginning of the Republican era. Turkey had a changing role for the Soviet foreign policy in the time period discussed in the dissertation. Namely, while in the first years, Turkish national movement was considered as the leading current in the East that might set an example to other Eastern nations, later, more or less with Lausanne, this consideration was replaced by locating Turkey within the capitalist countries to be allied with, against ongoing pressures from the imperialist countries. In the dissertation, the standard view about the decision-making in the Soviet Russia as a monolithic and monodical process is questioned by explaining the many-sided and tense nature of policy making of the Soviet foreign affairs towards Turkey in the years under question.