A corpus-based analysis of genre-specific discourse of research in the phd theses and research articles in international relations
Bir tür olarak araştırma söyleminde uluslararası ilişkiler alanında yazılmış olan doktora tezleri ve araştırma makalelerinin bütünceye dayalı çözümlenmesi
  1. Tez No: 439191
  2. Yazar: ECE SELVA KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışma Uluslarası İlişkiler alanında yazılmış olan makale ve doktora tezlerinin türe has özelliklerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma iki bütüncedeki dilbilgisel-sözcüksel özellikleri, CARS (Swales, 2004) Modelinin uyumunu bulmak için adım ve birim yapısını ve söylem özelliklerini inceler. Araştırma sorularını cevaplamak için bir karma yöntem araştırması tasarlanmıştır. Çalışmada iki bütünce kullanılmıştır: Uluslarası İlişkiler alanında basılmış olan makalelerin giriş bölümleri ve Uluslarası İlişkiler alanında ODTÜ'de yazılmış olan doktora tezlerinin giriş bölümleri. Çalışmanın sonuçları dilbilgisel-sözcüksel özellikleri açısından Uluslararası İlişkiler alanında yazılan makalelerin giriş bölümlerinin, tezlerin giriş bölümlerine göre, daha akademik ve sözcük yükü açısından daha yoğun olduklarını ve bu nedenle okunurluk düzeylerinin daha düşük yani daha zor olduğunu göstermiştir. Ayrıca, CARS Modelinin Swales, araştırma makalelerinin giriş bölümlerinin genel birim yapısını, doktora tezlerinin giriş bölümlerinin genel birim yapısına göre daha iyi açıkladığı sonucuna varılmıştır. Diğer yandan, makale ve tezlerin giriş bölümleri Swales'ın CARS Modeli tarafından önerilen üç birimi içerdiklerinden dolayı oldukça benzerdir. Ancak, makale ve tezlerin giriş bölümleri özellikle zorunlu ve tercihe bağlı aşama kullanımı açısından farklılık göstermiştir. Son olarak, makale ve tez yazarları arasında kişi zamiri kullanımları ciddi farklılık göstermiştir. Bu sonuçlar Uluslararası İlişkiler alanında tez ya da makalenin giriş bölümlerini yazan ya da yazmayı planlayan deneyimsiz araştırmacılar için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the genre-specific features of the introduction parts of the PhD theses (PhDTs) and research articles (RAs) in International Relations (IR). The study examines the followings: the use of lexicogrammatical features, the move step structure to find out the fitness of the CARS Model (Swales, 2004), and the rhetorical features of the two corpora.In this regard, a mixed methods research was designed to answer the research questions. Two corpora were utilized: the introduction parts of the RAs published in IR and the introduction parts of the PhDTs written at METU at the Department of IR. The results indicated that regarding the lexico-grammatical features, the language of the introduction sections of the RAs was more academic, lexically more dense, and thus, more difficult to read compared to the introduction sections of the PhDTs in IR. Concerning the fitness of the CARS Model, it was concluded that the model accounted for the overall pattern of the RA introductions better than the PhDT introductions in IR. However, the two corpora were quite similar in their use of all the three moves proposed by Swales' CARS Model in the sense that they included all the three moves.