Tracing Turkey's security discourses and practices vis-a-vis the Kurdish issue
Kürt meselesinde Türkiye'nin güvenlik söylem ve pratiklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 439193
  2. Yazar: GÖKÇE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürt meselesindeki güvenlik söylem ve pratiklerini geleneksel ve eleştirel güvenlik çalışmaları perspektifinden incelemektedir. Analiz iki tarihsel dönemde yapılmaktadır: geçmiş ve günümüz. Buna göre bu çalışma geçmişte Türkiye devletinin politikalarının geleneksel yaklaşımla açıklanabileceğini söylemektedir. Bu yaklaşıma göre devlet, güvenliğin hitap ettiği tek birim olarak görülmüş ve güvenliğin sadece askeri metodlarla sağlanabileceği görüşü hakim olmuştur. Fakat Kürt sorununda bu tarz bir yaklaşım devlet dahil olmak üzere pek çok aktör için güvensizlik yaratmıştır. Günümüzde ise bu geleneksel yaklaşımda kırılmalar görülmektedir ve daha eleştirel bir yaklaşım devlet söylem ve pratiklerinde yer bulmuştur. Bunun sonucu olarak değişik aktörlerin güvenlik sorunlarına hitap edilebilmiş ve silahlı çatışmada duraklama yaşanmıştır. Bu durum eleştirel güvenlik yaklaşımının güvenlik sağlamadaki potansiyelini göstermektedir. Bu tez devlet söylem ve pratiklerinde daha eleştirel bir yaklaşımı mümkün kılacak aktörleri ve onların pratiklerini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Turkish state's security discourses and practices vis-à-vis the Kurdish issue from the perspectives of traditional and critical (emancipatory) security studies. The analysis is undertaken in two periods: the past and the present. Accordingly, the thesis argues that, in the Kurdish issue, Turkish state's discourses and practices in the past could best be understood by traditional understanding of security. This means that, in state security discourses and practices the state was constituted as the only referent object of security and in security politics the use of force was seen as the only provider of security. However, such a restricted approach was unable to bring about security for myriad of actors, including the state itself. In the present period, on the other hand, there are signs of ruptures from this traditional conception of security towards a more emancipatory approach in the Kurdish issue. As a result, security discourses and practices better addressed insecurities of various referents. This demonstrates the potential of emancipatory approach in bringing about security in the Kurdish issue and this thesis also analyzes the role of the non-state and external agents in the present context that could transform state discourses and practices in more emancipatory ways.