Developing prospective mathematics teachers' knowledge for teaching quadrilaterals through a video case-based learning environment
Matematik öğretmen adaylarının video durum temelli öğrenme ortamında dörtgenlerle ilgili öğretimsel bilgilerinin gelişimi
  1. Tez No: 439192
  2. Yazar: FADİME ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının video durum temelli öğrenme ortamında tasarlanmış bir öğretim deneyine katılımları sürecinde gerçekleşen dörtgenlerle ilgili konu alan bilgilerindeki ve pedagojik alan bilgilerindeki gelişimleri incelemektir. Veriler 2014-2015 sonbahar dönemi boyunca sekiz ilköğretim matematik öğretmen adayından seçmeli bir ders kapsamında toplanmıştır. Veri toplama sürecinde bireysel klinik ön ve son görüşmeler, ders planları ve revize edilmiş ders planları, öğretimsel deney oturumları, yansıtıcı düşünce raporları ve grup tartışmaları gibi çoklu veri kaynaklarından yararlanılmıştır. Klinik ön görüşmeler ve ilk ders planları öğretmen adaylarının dörtgenlerin tanımı, çizimi, sınıflaması ve özellikleriyle ilgili çeşitli sıkıntılara ve yetersizliklere sahip olduklarını göstermiştir. Fakat video durumlarındaki öğrencinin matematiksel düşünüşünü analiz etmeyi ve tartışmayı gerektiren öğretimsel deney oturumlarında ise çoğunlukla öğretmen adaylarının dörtgenlerle ilgili pedagojik alan bilgilerinde kayda değer ilerlemelerin olduğu gözlemlenmiştir. Bu sayede, öğretmen adayları öğrencilerin muhtemel kavrayışları, kavram yanılgıları ve zorluklarının ve öğrenci düşünüşündeki problemli durumların nedenlerinin neler olabileceği ile ilgili bir farkındalık geliştirmişlerdir. Ayrıca, öğretmen adayları öğrencilerin dörtgenlerle ilgili problemli durumlarını gidermeye yönelik öğretimsel stratejilerini zenginleştirmişlerdir. Diğer taraftan, son görüşmeler öğretmen adaylarının dörtgenlerle ilgili pedagojik bilgilerinin yanında konu alan bilgilerinde de büyük gelişmeler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, öğretmen adayları ön görüşmelerdeki hatalarını düzelterek dörtgenlerin tanımı, çizimi, sınıflaması ve özellikleriyle ilgili bilgilerini genişletmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the developments in prospective middle school mathematics teachers' subject matter knowledge and pedagogical content knowledge about quadrilaterals as they attended to a teaching experiment that was designed in a video case-based learning environment. Data was collected from eight prospective teachers during the fall semester of 2014-2015 in the scope of an elective course. In data collection process, multiple data sources were utilized such as clinical individual pre- and post-interviews, initial and revised lesson plans, teaching experiment sessions, reflection papers, group discussions and field notes. Data was analyzed by using qualitative methods. Clinical pre-interviews and initial lesson plans indicated that prospective teachers had various difficulties and inadequacies in definitions, constructions, classifications, and properties of quadrilaterals. However, in the progress of teaching experiment sessions requiring analyzing and discussing student's mathematical thinking in micro-case videos, considerable improvements were observed mostly in prospective teachers' pedagogical content knowledge about quadrilaterals. Thus, they developed awareness about what students' possible conceptions, misconceptions, difficulties and their possible reasons can be. Furthermore, they enriched their instructional strategies to overcome problematic situations in students' mathematical thinking regarding quadrilaterals. On the other hand, post-interviews revealed that there were also great developments in subject matter knowledge about quadrilaterals in addition to pedagogical content knowledge about quadrilaterals. In this sense, they corrected their errors in pre-interviews and they expanded their knowledge about definitions, constructions, classifications, and properties of quadrilaterals.