Transforming constraints into strategies: The role of different forms of capital in the status passage of documented İranian migrants in Ankara, Turkey
Zorlamaların stratejilere dönüşümü: Farklı sermaye biçimlerinin Ankara'daki düzenli İranlı göçmenlerin statü geçişlerindeki rolü
- Tez No: 439227
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
This thesis focuses on the documented (regular) migration experiences of Iranians in Ankara by drawing upon the sociological conceptual tools of Pierre Bourdieu. The aim of this study is to understand, first of all, whether Turkey can be considered as a good destination for documented migration from the perspective of Iranian migrants. The author raises the question of why Iranians leave their home country, and what it is that they are looking for in the host society, which in this study is conceptualized as a“better life and lifestyle”. Secondly, and more importantly, this study attempts to comprehend the roles of different forms of capital (economic, cultural, social and symbolic) and developed strategies in the status passage processes of documented Iranian migrants while they search for a better life and lifestyle. To achieve these aims, the study focuses on two different groups of Iranian migrants in Ankara, being temporary Iranian students and permanent settled Iranians, which allowed a comparison of their objectives, expectations and achieved goals in the host society. After analyzing the educational and occupational incorporation of documented Iranians into the host society, along with the transformation process of their constraints into strategies, the study attempts to comprehend the dispositions of the respondents within the“Iranian habitus”in Ankara to answer the question of whether Turkey fulfilled their expectations as a destination country, and on what basis.
Özet (Çeviri)
Bu tez Pierre Bourdieu'nun kavramsal araçlarını kullanarak Ankara'da yaşayan İranlıların düzenli göç deneyimlerine odaklanmaktadır. Tezin amacı, ilk olarak, İranlı göçmenlerin bakış açısından Türkiye'nin iyi bir hedef ülke sayılıp sayılamayacağını anlamaktır. Yazar, İranlıların kendi ülkelerini terk etme nedenlerini ve yerleştikleri ülkeden ne beklediklerini araştırırken, tez kapsamında bunu“daha iyi yaşam ve yaşam biçimi”olarak kavramlaştırmaktadır. Bu bağlamda tezin ikinci ve daha önemli amacı, İranlı göçmenlerin daha iyi bir yaşam ve yaşam biçimi ararken hedef ülkede yaşadıkları statü geçişi süreçlerinde, farklı sermaye biçimlerinin (ekonomik, kültürel, toplumsal ve sembolik) ve geliştirdikleri stratejilerin rolünü anlamaya çalışmaktır. Bu amaçla, geçici konumdaki İranlı öğrenciler ve de kalıcı konumdaki yerleşik İranlılar olmak üzere Ankara'da yaşayan iki farklı göçmen grubuyla görüşmeler yapılmıştır. Bu iki grup sayesinde İranlı göçmenlerin amaçları, beklentileri ve de gerçekleştirdikleri hedefler arasında bir karşılaştırma yapmak mümkün olmuştur. Çalışmada, görüşülen düzenli İranlı göçmenlerin Ankara'ya eğitimsel ve mesleki uyumu analiz edilirken, zorlukların üstesinden gelmek üzere nasıl stratejiler geliştirdikleri de incelenmiştir. Çalışma, katılımcıların hedef ülkeden beklentilerini Türkiye'de karşılayıp karşılayamadıklarını ve bunun nedenlerini, Ankara'da“İranlı Habitusu”içerisinde gösterdikleri çeşitli beğeniler ve eğilimler üzerinden inceleyerek son bulmaktadır.