The effect of system justification and regulatory focus orientation in the endorsement of honor and honor based violence
Sistemi meşrulaştırma ve düzenleme odağı yöneliminin namus ve namus temelli şiddetin onaylanmasına etkisi
  1. Tez No: 439226
  2. Yazar: GÜLÇİN AKBAŞ USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı Sistemi Meşrulaştırma Kuramı (SMK), Düzenleme Odağı Kuramı (DOK), namusun onaylanması (NO) ve namus temelli kadına yönelik şiddet (NTKYŞ) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Namus, bazı kültürlerde kadınların cinsel saflığıyla ilişkilidir. Namus saplantısı kadınlara baskınlık kurulmasına ve kadınların kontrol edilmesine neden olur. Ayrıca, namusunu kirlettiği düşünülen kadınlar ölümle sonuçlanabilen şiddete maruz kalmaktadır. DOK benlik düzenlemede iki ayrı yönelim önermektedir: yaklaşmacı odak ve önleyici odak. DOK'un temel varsayımlarından biri yaklaşmacı odağın ideallerle ve önleyici odağın yükümlülüklerle ilgili olduğudur. SMK insanların gruplarını ve kendi çıkarları pahasına sistemi meşrulaştırma motivasyonu olduğunu iddia eder. İnsanların geleneksel cinsiyet rollerini meşrulaştırma ve kadınların gördükleri muameleyi hak ettiğine inanma eğilimleri vardır. Önleyici odağın namus ve namus temelli şiddetin meşrulaştırılmasında önemli bir rol oynayacağı öne sürülebilir. Bu araştırma üç ayrı çalışmayla SMK'nın ve DOK'un namusla ilişkili olup olmadığı ve NO, NTKYŞ, ve namusla ilişkili örtük çıktıları yordamada etkileşime girip girmediklerini test etmeyi amaçlamıştır. Birinci çalışmada (N = 553) Namus Temelli Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği (NTSMÖ) geliştirilmiş ve geçerlik ve güvenirliği test edilmiştir. İkinci çalışmada (N = 366) bu ölçek test edilerek, önleyici odağın NO ve NKUŞT üzerinde rol oynadığı bulunmuştur. Ayrıca, NTSM'nin namusla ilişkili olduğu ve önleyici odak ve namus ve NTKYŞ arasındaki ilişkiye aracılık ettiği gösterilmiştir. Üçüncü çalışmada (N = 214), iki örtük ölçüm aracı kullanılmıştır. Bulgular, NTSM'nin düzenleme odağı ve NO ve NKUŞT arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların örtük düzeyde namusu onayladıkları görülmüştür. Üç farklı çalışma ile namusa yönelik olumlu tutumları anlamada ve namus adına kadına yönelik şiddeti önlemede literatüre yeni bir bakış açısı kazandırılmıştır. Araştırmanın bulguları ilgili yazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore the association between System Justification Theory (SJT), Regulatory Focus Theory (RFT), honor endorsement (HE) and attitudes towards honor based violence against women (ATHRV). In some cultures, honor is associated with women's sexual purity. The obsession with honor leads to domination and control of women. Besides, women who are thought to spoil their honor are exposed to violence that can result in death. RFT offers two distinct orientations to self-regulation: promotion and prevention focus. One of the main assumptions of RFT is that dominant promotion focus is concerned with ideals and dominant prevention focus is concerned with oughts. SJT suggests that people have a motivation to justify the system even at the expense of ego and group justification needs. People tend to justify traditional gender roles and believe that women deserve what they get. It can be argued that prevention focused self-regulation can play a significant role in the justification of honor and honor related violence. Specifically, through three studies this research aimed to show whether SJT and RFT are linked to honor and interact with each other in predicting HE, ATHRV, and implicit outcomes associated with honor. Study I (N = 553) developed and established a valid scale of Honor System Justification (HSJ). Study II (N = 366) tested this scale and demonstrated that prevention focus plays a role in understanding HE and ATHRV. HSJ was also associated with honor and mediated the relationship between prevention focus and HE and ATHRV. Study III (N = 214) employed two additional implicit measures. HSJ mediated the relationship between regulatory focus and HE and ATHRV. Moreover, participants showed implicit support for honor. Through three studies, a new perspective was provided to literature to understand positive attitudes towards honor and prevent honor based violence against women. Findings of the studies were discussed in the light of relevant literature.