Design and development of differentiated tasks for 5th and 6th grade mathematically gifted students
Beşinci ve altıncı sınıf matematikte üstün yetenekli öğrencilere yönelik farklılaştırılmış etkinliklerin tasarlanması ve geliştirilmesi
- Tez No: 439228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Çalışmanın amaçları üç kısımdan oluşmaktadır; ilk olarak, matematikte üstün yetenekli beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin zihinsel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik farklılaştırılmış materyallerin tasarlanması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, beşinci ve altıncı sınıf matematikte üstün yetenekli öğrencilere yönelik geliştirilen materyallerin karakteristik özelliklerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın diğer amaçları, geliştirilen materyallerin matematikte üstün yetenekli çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak adına faydaları ile çalışmanın öğretmenlere olan faydalarını incelemektir. Veriler Ankara/Altındağ bölgesinde bulunan bir devlet okulunda görev yapan üç öğretmen ile dört ayrı sınıfta ve Ankara/Yenimahalle bölgesinde bulunan bir devlet okulunda görev yapan bir öğretmen ile iki ayrı sınıfta bulunan öğrencilerden 20142015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Bu okullarda bulunan 115 öğrenciden yedisi ile 61 öğrenciden sekizi öğretmen aday gösterme ve Türkçe adaptasyonu bu tez çalışması kapsamında yapılan TOMAGS test puanlarına göre matematikte üstün yetenekli olarak tanılanmıştır. Tasarım tabanlı araştırma modelinin kullanıldığı bu çalışmanın bulguları beşinci ve altıncı sınıf matematikte üstün yetenekli öğrencilere yönelik geliştirilen farklılaştırılmış materyallerin özellikleri; içerik bakımından özellikler, etkinlik çeşidi bakımından özellikler ve uygulama metodu bakımından özellikler olarak üç ayrı alt kategoride toplanmıştır. Ayrıca, bu materyallerin sınıf içerisinde kullanılmasının öğretmenlere faydaları ise, öğretmenlerin farkındalıklarına, öz yeterliliklerine ve diğer çalışma arkadaşlarıyla işbirliklerine faydaları olmak üzere üç ayrı alt kategori altında toplanmıştır. Son olarak, materyallerin matematikte üstün yetenekli öğrencilere yönelik faydası ise onların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine faydası olarak üç alt başlık altında toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen bu bulgular göstermiştir ki, süreç boyunca tasarlanan ve geliştirilen farklılaştırılmış materyaller matematikte üstün yetenekli öğrencilerin zihinsel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak adına önemli faydalar sağlamıştır. Böylece, bu öğrenciler matematik derslerinde ihtiyaçlarına cevap verebilecek fırsatlar bulabilmiş ve bu durum öğretmenlerin üstün yetenekli çocuklara ilişkin sınıflarında yaşadıkları problemleri azaltmalarına da yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were three fold. First of all, it was aimed to design and develop differentiated tasks for 5th and 6th grade mathematically gifted students to satisfy their cognitive, emotional and social needs. Based on this purpose, it was aimed to explore characteristics of these differentiated tasks for 5th and 6th grade mathematically gifted students. The other aims were to examine the benefits of these differentiated tasks for mathematically gifted students in terms of satisfying their cognitive, emotional and social needs and also benefits for teachers. The participants of the study were the mathematically gifted students from two different public schools. Students in four classrooms with three teachers in Altındağ district of Ankara was used in try outs and students in two classrooms with one teachers in Yenimahalle district of Ankara were used as sample of the study. Seven mathematically gifted students from one hundred fifteen students in try outs and eight students from sixty-one students were diagnosed as mathematically gifted students, based on the teachers' nomination and students' scores in TOMAGS whose adaptation to Turkish Language was conducted within the scope of this study. Findings obtained from this design based research indicated that characteristics of differentiated tasks for 5th and 6th grade mathematically gifted students are gathered in three categories as characteristics in terms of content, in terms of type and in terms of implementation method. Moreover, the benefits of intervention to the teachers were discussed under three main themes as benefits to teachers' awareness on giftedness and gifted education, self-adequacy and collaboration with other colleagues. Besides, benefits of intervention to students were also gathered in three main headings as benefits to satisfying students' cognitive, emotional and social needs. As these findings reflect, differentiated materials designed and developed through this process helped to satisfy mathematically gifted students' cognitive, emotional and social needs. By this way, they could find opportunities to fulfill their needs in mathematis classrooms and this also enabled the teachers to diminish gifted students' related problems in classrooms.