Contest in the boundaries of corporate social responsibility: Emergence of nongovernmental systems of labour regulation in the textile and apparel industry
Kurumsal sosyal sorumluluğun sınırlarında mücadele: Tekstil ve hazır giyim endüstrisinde devlet dışı düzenleme sistemlerinin ortaya çıkışı
- Tez No: 250585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği, ABD ve Türkiye'de tekstil ve hazır giyim sektöründe çalışma koşullarına yönelik devlet dışı düzenleme sistemlerinin ortaya çıkış nedenlerini inceler. Çalışmanın amacı, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) söylemi dâhilinde gelişen bu sistemlerin ortaya çıkışında etkili olan temel yapısal faktörleri, stratejileri ve özneleri belirlemek ve bu sistemlerin bir düzenleme biçimi olarak etkililiğini ve sürdürülebilirliğini değerlendirmektir. Tezde, geleneksel kurumların alıcı-güdümlü küresel değer zincirleri boyunca çalışma standartlarının ve maliyetlerinin düzenlenmesinde ve eşitlenmesinde yetersizliğinin yeni düzenleyici mekanizmalara yönelik arayışta esas rolü üstlendiği sonucuna varılmıştır. Mevcut yapısal faktörlerin sınırlamaları dahilinde bir çok farklı strateji arasındaki mücadele ve uzlaşılar, alternatif mekanizmalar arasında düzenleyici otoritenin kamudan özel kuruluşlara genişletildiği devlet dışı düzenleme sistemlerinin baskın çıkmasına neden olmuştur. Ancak, her ne kadar bu sistemlerin daha kollektif biçimlere dönüşmesi üretimin organizasyonu ve mevcut düzenleyici kurumlar arasındaki bazı boşlukların doldurulmasında etkili olsa da, çalışma koşullarının ve maliyetlerinin standardizasyonu, eşitlenmesi ve genelleştirilmesi sorunlarının çözümü bakımından kapsamlarının sınırlı kalması nedeniyle devlet dışı düzenleme sistemleri bu kurumların yerini almak yerine kriz döneminde onları tamamlamak eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the reasons behind the proliferation of non-governmental systems of labour regulation in the textile and apparel industry in the USA, European Union and Turkey. The aim of the study is to identify the main structural factors, strategies and agencies which drive the process for the emergence of these systems within the confines of Corporate Social Responsibility (CSR) discourse and assess their effectiveness and sustainability as a form of regulation. The thesis concludes that the incapability of the traditional institutions to regulate and equalize labour standards throughout the buyer-driven apparel value chains played a key role in the search for new regulatory mechanisms. Among many alternatives, the contests and compromises between different strategies constrained by the current structural factors resulted in the dominance of non-governmental systems of regulation resting on the extension of regulatory authority from the public to the private institutions. However, whilst filling some gaps between the organization of production and existing regulatory institutions through transforming into more collective forms, these systems tend to supplement the traditional institutions of regulation in a period of crisis rather than replacing them, since their scope fall short for solving the problems of standardization, equalization and generalization of the labour standards and their associated costs.