Reflections of urban poor in social realist films in Turkey
Kentteki yoksulların Türkiye'deki toplumsal gerçekçi filmlerde yansıması
  1. Tez No: 439237
  2. Yazar: YILDIRIM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki toplumsal gerçekçi filmlerde kentteki yoksulun yansımalarını, 1960'ların başında başlayıp 1980'lerin sonunda biten bir perspektifle incelemektedir. Çalışma, bu zaman dilimini üç farklı boyutla incelemektedir: 1960'lardan 1980'lere kentteki yoksulun değişimi, 1960'lardan 1980'lere toplumsal gerçekçi filmlerin değişimi, ve kentteki yoksulun ve toplumsal gerçekçi filmlerin karşılıklı etkileşimi. Bunun yanında, toplumsal gerçekçi filmlerin neden 1980'lerin sonunda bittiğini anlamak için, tez 1980'lerin sonundan bugüne kadar olan zaman dilimine de odaklanmaktadır. Tez, toplumsal gerçekçi filmlerin ve kentteki yoksulun yolculuğunun incelenmesini sosyolojik, politik, ekonomik ve sanatsal boyutlarla gerçekleştirmektedir. İnceleme boyunca, tez, yoksul insanlar ile Türkiye toplumunun dönüşümü hakkında tanımlayıcı ve yoksul insanların dünyasını dolduran kavramları anlamamızı kolaylaştıracak göç, gecekondu, sınıf, sınıf mücadelesi, sınıf bilinci, toplumsal gerçekçilik, yoksulluk gibi nosyonlardan yardım almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is analyzing the reflections of urban poor in social realist films in Turkey, within a perspective that begins at the beginning of 1960s and finishes at the end of 1980s. The study is examinig this phase with three different dimensions: the change of urban poor since 1960s to 1980s, the change of social realist films since 1960s to 1980s, and mutual interaction of urban poor and social realist films. Besides, thesis is also focusing on the phase since the end of 1980s to today, to understand why social realist films were finished at the end of 1980s. Thesis realizes the examination of the journey of urban poor and social realist films with sociological, political, economical and artistic dimensions. Along this examination, thesis is taking help from the notions such as migration, gecekondu (slums), class, class struggle, class consciousness; which make easier to understand the concepts that fulfill the poor people's world and are descriptive about the transformation of poor people and Turkish society.